Najnowsze

Dwie osoby zginęły, kilkadziesiąt rannych. Silne trzęsienie w Peru

Najnowsze


W niedzielę na wybrzeżu Peru doszło do silnego trzęsienia ziemi. Dwie osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych. Zjawisko spowodowało poważne zniszczenia.

U południowych wybrzeży Peru doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,1. Początkowo jego siła miała wynosić 7,3 - podaje amerykańska służba geologiczna (USGS).

Trzęsienie spowodowało śmierć dwóch osób.

INDECI (Instituto Nacional de Defensa Civil - Narodowy Instytut Obrony Cywilnej) podał w mediach społecznościowych, że 65 osób zostało rannych.

Prezydent regionu Arequipa Yamila Osorio podał w mediach społecznościowych, że 55-letni mężczyzna zmarł w mieście Yauca po tym, jak został zmiażdżony przez skałę. Jorge Chavez, szef INDECI, powiedział lokalnej stacji radiowej RPP, że w mieście Bella Union odnotowano drugą ofiarę.

- Kilka domów zostało uszkodzonych i możliwe, że liczba ofiar i rannych wzrośnie - powiedział Chavez.

Duże zniszczenia materialne

Do trzęsienia doszło w niedzielę o 4.18 czasu lokalnego. Wystąpiło na głębokości około 36 km, podało USGS. Jego epicentrum znajdowało się na Oceanie Spokojnym, 40 km od miejscowości Acari w Peru.

W efekcie trzęsienia powstały poważne uszkodzenia materialne. Osorio podał, że kilka gmin nie miało elektryczności, a wiele dróg i domów się zapadło. Wielu mieszkańców nadmorskiej miejscowości Lomas zostało ewakuowanych po odczuciu wstrząsu wtórnego.

Trzęsienia ziemi są powszechne w Peru, ale wiele domów zbudowanych jest z niestabilnych materiałów, które nie mogą im sprostać.

Peru położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych otaczającej Ocean Spokojny.

W 2007 roku trzęsienie ziemi zabiło setki osób w regionie Ica.

Trzęsienie było również odczuwalne w północnym Chile, południowym sąsiedzie Peru. Chilijskie biura National Emergency stwierdziły, że nie ma doniesień o obrażeniach, uszkodzeniu infrastruktury lub przerwaniu podstawowych usług. Flota chilijska powiedziała, że ​​trzęsienie nie spełnia warunków, które wytworzyłyby tsunami u wybrzeży.

Zobacz cały materiał tutaj:

Autor: amm/map,AP/rp / Źródło: abc.net.au

Pozostałe wiadomości