Najnowsze

Dwie misje, które pomogą zbadać tajemnice Wenus. NASA podała szczegóły

Najnowsze

Tajemnicza planeta Wenus
Tajemnicza planeta WenusNASA's Goddard Space Flight Center/David Ladd
wideo 2/4

NASA przedstawiła szczegóły dwóch misji na Wenus, których start jest planowany na koniec tej dekady. Celem projektu DAVINCI+ ma być zbadanie składu atmosfery naszego sąsiada. Misja VERITAS ma pomóc dowiedzieć się więcej o jej powierzchni, ewentualnych ruchach tektonicznych i potencjalnej aktywności wulkanicznej.

Amerykańska kosmiczna agencja wybrała dwie misje, które będą badały siostrzaną planetę Ziemi i sprawdzały między innymi, dlaczego obecnie przypomina "piekło". W ramach DAVINCI+ kapsuła zanurkuje w gęstą atmosferę Wenus, a w projekcie VERITAS orbiter zbada powierzchnię gorącego globu. Z czterech koncepcji wybranych w lutym dla Discovery Program, NASA zdecydowała się na realizację dwóch misji badania sąsiedniej, bliższej Słońcu planety, na której ciśnienie prawie 100 razy przekracza ziemskie, a z powodu efektu cieplarnianego temperatura sięga prawie 500 stopni Celsjusza.

Każdy z dwóch projektów otrzyma finansowanie na poziomie 500 milionów dolarów, a sondy mają zostać wystrzelone w latach 2028-2030.

Próbnik w atmosferze

Pierwsza misja to DAVINCI+ (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging). Zadaniem sondy będzie zbadanie składu wenusjańskiej atmosfery i jej ewolucji, a także sprawdzenie, czy planeta miała kiedyś oceany. Naukowcy chcą tego dokonać z pomocą kulistego próbnika, który zanurkuje w grubą atmosferę, gdzie zmierzy stężenie różnych gazów. Pozwoli to lepiej zrozumieć przyczynę szalejącego na planecie efektu cieplarnianego. Co więcej, DAVINCI+ dostarczy wysokiej jakości zdjęć charakterystycznych formacji na powierzchni planety, które porównuje się do ziemskich kontynentów i mogą przemawiać ze istnieniem na Wenus płyt tektonicznych.

Jeśli misja się powiedzie, będzie to pierwszy amerykański próbnik, który wejdzie w atmosferę planety od 1978 roku.

Wyniki mogą nie tylko odkryć wiele tajemnic Wenus, ale potencjalnie nawet odmienić rozumienie formowania się skalistych planet w Układzie Słonecznym i poza nim - przekonują specjaliści z NASA.

Wizualizacja etapów lądowania DAVINCI+ (NASA GSFC visualization and CI Labs Michael Lentz and colleagues)NASA GSFC visualization and CI Labs Michael Lentz and colleagues

Mapa i historia

Druga misja nosi nazwę VERITAS. Orbitujący wokół planety satelita ma wykonać trójwymiarowe mapy jej powierzchni, aby można było określić silnie różniącą się od ziemskiej geologiczną historię Wenus. Badacze chcą m.in. odpowiedzieć na pytania, czy nadal na planecie istnieją tektoniczne płyty i zjawiska wulkaniczne. Z pomocą podczerwonych czujników sonda sprawdzi także typy powierzchniowych skał i ewentualną obecność wody w wulkanicznych wyziewach, jeśli takie zostaną znalezione.

- Wskrzeszamy nasz program badań planetarnych razem z intensywną eksploracją globu, którego NASA nie odwiedziła od 30 lat - mówił Thomas Zurbuchen, zastępca dyrektora misji naukowej NASA. - Z pomocą najnowszych technologii opracowanych w NASA i rozwiniętych w trakcie wielu misji i programów technologicznych wchodzimy w nową dekadę badań Wenus, aby zrozumieć, jak podobna do Ziemi planeta zamieniła się w szklarnię. Nasze cele są dalekosiężne. Nie chodzi tylko o zrozumienie ewolucji planet i ich zdolności do podtrzymywania życia w naszym Układzie Słonecznym, ale również właściwości dalekich egzoplanet. To nowa, ekscytująca era dla NASA - podkreślił ekspert.

Agencja liczy na "potężną synergię" opisanych misji i innych programów, w tym budowy Teleskopu Jamesa Weba.

Zebrane informacje mają szansę stać się ogromną okazją dla naukowców specjalizujących się w przeróżnych dziedzinach.

- To zdumiewające, jak mało wiemy o Wenus, ale połączone wyniki tych misji opowiedzą nam o szczegółach tej planety od chmur na niebie, przez wulkany na jej powierzchni, aż do samego jądra. Będzie tak, jakbyśmy odkryli ją na nowo - powiedział Tom Wagner, naukowiec z programu Discovery NASA.

Największy wulkan tarczowy na Wenus, Maat Mons (NASA/JPL)NASA/JPL

Test nowych technologii

Przy okazji NASA wybrała dwa programy demonstrujące nowe technologie. Na pokładzie sondy VERITAS znajdzie się w związku z tym nowego typu atomowy zegar (Deep Space Atomic Clock-2), który docelowo ma usprawnić działanie autonomicznych pojazdów kosmicznych i obserwacje prowadzone z pomocą radioteleskopów. Z kolei sonda DAVINCI+ będzie korzystała z nowego typu spektrometru (Compact Ultraviolet to Visible Imaging Spectrometer CUVIS), który wykona wysokiej rozdzielczości pomiary optyczne w zakresie ultrafioletu. Mają one pozwolić na określenie nieznanej substancji, który pochłania połowę docierającego do planety promieniowania UV.

O realizację w ramach Discovery Program starały się także misje Io Volcano Observer (IVO), który miał badać księżyc Jowisza Io oraz TRIDENT z celem badań księżyca Neptuna - Trytona.

Autor: kw/dd / Źródło: PAP, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech

Pozostałe wiadomości