Najnowsze

Dwa silne trzęsienia ziemi nawiedziły Indonezję

Najnowsze

[object Object]
15 lat trzęsień ziemiNOAA Science On a Sphere
wideo 2/12

Południową część indonezyjskiej wyspy Sumatry nawiedziły w środę dwa silne trzęsienia ziemi. Wstrząsy były odczuwalne w kilku miastach.

Jak poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS), pierwsze z trzęsień ziemi miało magnitudę 6,8, a drugie 6,9. USGS poinformowało, że wstrząsy nastąpiły w odstępie sześciu minut, na głębokości 10 kilometrów. Zdaniem amerykańskich geologów, biorąc pod uwagę charakterystykę wstrząsów, istniało "niskie prawdopodobieństwo ofiar i szkód". Nie ogłoszono ostrzeżenia przed tsunami.

Według indonezyjskiej agencji meteorologicznej, klimatologicznej i geofizycznej, co najmniej jedno z trzęsień było odczuwalne w miastach Bengkulu oraz Padang.

Narażeni na wstrząsy

Indonezja znajduje się w "Pacyficznym Pierścieniu Ognia", czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tys. km. W "Pierścieniu Ognia" znajdują się 452 wulkany i występuje około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Pacyficzny Pierścień Ognia (Maciej Zieliński/PAP/Reuters)Maciej Zieliński/PAP/Reuters

Autor: ps/dd / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości