Najnowsze

Dwa huragany i trzy burze tropikalne w tym samym czasie. Nie zdarza się to często

Najnowsze


To wyjątkowo aktywny sezon huraganowy na Atlantyku. Na oceanie uformowało się aż pięć aktywnych cyklonów tropikalnych, co jest sytuacją bardzo rzadką.

W poniedziałkowy wieczór na Oceanie Atlantyckim znajdowało się pięć aktywnych cyklonów tropikalnych - huragany Sally i Paullete oraz burze tropikalne Rene, Teddy i Vicky. Jak poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC), ostatni raz pięć aktywnych cyklonów w jednym momencie obserwowano na Atlantyku we wrześniu 1971 roku.

Obecnie aktywne zostały cztery cyklony. Burza Rene uległa degradacji. Synoptycy z NHC bacznie przyglądają się również dwóm obszarom, w których mogą powstać kolejne cyklony. Są one zaznaczone na poniższej mapie żółtymi krzyżykami.

Zabraknie imion

Tegoroczna lista 21 imion dla cyklonów jest już niemal wyczerpana. Z listy podstawowej zostało jedno imię - Wilfred. Jeżeli konieczne będzie użycie kolejnych, do akcji wkroczą nazwy z alfabetu greckiego - Alfa, Beta, Gamma i tak dalej.

Sytuacja pogodowa na Atlantyku (NHC)NHC
Zdjęcie satelitarne Atlantyku z 15 września (NOAA)NOAA

Huragan Sally

Sally przybrała na sile i z burzy tropikalnej przekształciła się w poniedziałek w huragan drugiej kategorii w skali Saffira-Simpsona - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Ma uderzyć w środkowe wybrzeże Zatoki Meksykańskiej (Missisipi i Alabamę) we wtorek. Towarzyszy jej wiatr wiejący z prędkością 155 kilometrów na godzinę. Żywioł przesuwa się na północny zachód z prędkością 6 kilometrów na godzinę. Według synoptyków może stać się huraganem trzeciej kategorii.

- W ciągu najbliższych 2-3 dni Sally będzie niebezpiecznym, wolno poruszającym się huraganem w pobliżu wybrzeży południowo-wschodniej Luizjany, Missisipi i Alabamy - ostrzega NHC.

Władze stanów Missisipi i Luizjany zaapelowały do mieszkańców zagrożonych terenów, aby się ewakuowali. Gubernator Luizjany John Bel Edwards ogłosił stan wyjątkowy.

Jak podało NHC, Sally z dnia na dzień znacząco przybrała na sile. W rejonie Zatoki Meksykańskiej może spaść 200-400 litrów wody na metr kwadratowy. Synoptycy ostrzegają przed powodziami.

Prognozowana trasa huraganu Sally (NHC)NHC

Huragan Paulette

Dalej na Atlantyku uformował się huragan pierwszej kategorii - Paulette. Uderzył on w Bermudy w niedzielę. Towarzyszący mu wiatr wieje z prędkością 165 kilometrów na godzinę. Żywioł uszkodził na Bermudach linie energetyczne, ale ostatecznie okazało się, że nie wyrządził większych zniszczeń. Kieruje się obecnie na północny wschód z prędkością 28 km/h.

Prognozowana trasa huraganu Paulette (NHC)NHC

Burza tropikalna Teddy

Na Atlantyku uformowała się też burza tropikalna Teddy. Nie zagraża ona żadnym regionom zamieszkałym przez człowieka. Wiatr wieje w niej z prędkością 85 km/h. Teddy wędruje na wschód w tempie 20 km/h.

Prognozowana trasa burzy tropikalnej Teddy (NHC)NHC

Burza tropikalna Vicky

Również na Oceanie Atlantyckim utworzyła się burza tropikalna Vicky. Ona również nie zagraża żadnym wyspom. Znajduje się 735 kilometrów od Wysp Zielonego Przylądka. Wędruje na północny zachód z prędkością 11 km/h. Wiatr wieje 85 km/h.

Prognozowana trasa burzy tropikalnej Vicky (NHC)NHC

Autor: anw/aw / Źródło: Reuters, NHC, NOAA

Źródło zdjęcia głównego: NOAA