Najnowsze

"Duża ryba morska przypominająca delfina"

Najnowsze


Badacze z Uniwersytetu Monash w Melbourne potwierdzili, że delfiny, które spotkali w południowo-wschodniej Australii, to przedstawiciele zupełnie nowego, nieznanego gatunku. Dotąd ssaki pływające w okolicach Melbourne uznawano za delfiny butlonose.

Szczegółowe badania prowadzone nad DNA oraz dogłębne analizy dziesiątek czaszek pochodzących z różnych muzeów pokazują, że to faktycznie przedstawiciele nieznanego gatunku.

Delfiny Tursiops australis określa się również mianem delfinów Burrunan. Nazwa pochodzi od aborygeńskiego określenia na "dużą rybę morską przypominająca delfina".

"To wspaniałe odkrycie"

Już poprzednie badania przeprowadzane nad delfinami Burrunan pokazały, że ich DNA znacząco się różni od DNA innych butlonosych, ale żeby zaklasyfikować delfina jako przedstawiciela odrębnego gatunku potrzeba więcej dowodów. Dlatego zdecydowano się również na badanie czaszek.

- To, co udało nam się odkryć, jest naprawdę wspaniałe. Od końca XIX wieku rozpoznano i opisano tylko trzy nowe gatunki delfinów - cieszy się Kate Charlton-Robb z zespołu badaczy.

- To, co czyni odkrycie jeszcze bardziej ekscytującym, to fakt, że delfiny żyją obok nas, a ich populacja jest niewielka - dodaje.

Będą chronione

Prawdopodobnie już niedługo te rzadkie zwierzęta trafią na listę gatunków chronionych.

- Formalne rozpoznanie nowego gatunku jest kluczowe dla ochrony tych endemicznych zwierząt - podkreśla Robb-Charlton.

Nazwa gatunkowa delfinów to Tursiops australisMONASH UNIVERSITY
To gatunek endemiczny PAP/EPAMONASH UNIVERSITY
Żyją w australijskich wodachMONASH UNIVERSITY

Autor: map//ŁUD / Źródło: PAP, bbc.co.uk