Drżymy przed nimi. Stają się wszechobecne i coraz dłużej aktywne

[object Object]
Sezon kleszczowy w pełnitvn24
wideo 2/23

Ponieważ w Polsce nie prowadzi się monitoringu ich liczebności, nie jest jasne czy przybywa kleszczy. Wiadomo jednak, że z powodu katastrofy klimatycznej pasożyty te żerują dłużej i mogą rozszerzać zasięgi swojego bytowania.

- Trudno powiedzieć, czy kleszczy w Polsce przybywa, ponieważ nie prowadzi się takich badań. Faktem jednak jest, że wraz z ocieplającym się klimatem mogą być one aktywne coraz dłużej - niemal cały rok - mówi zoolożka i leśniczka dr inż. Anna Wierzbicka. - Kiedyś o kleszczach nie mówiło się dużo, ale musimy pamiętać, że boreliozę odkryto w Stanach Zjednoczonych w latach 80. XX wieku, a w Polsce choroby odkleszczowe rejestruje się od początku lat dwutysięcznych. Dopiero od tego czasu zaczęły się wszelkie akcje profilaktyczne i opinia publiczna zaczęła zwracać uwagę na kleszcze. Nie znaczy to jednak, że kiedyś było ich mniej, ale na pewno zmieniła się nasza percepcja - powiedziała ekspertka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nie oznacza to również, że kleszczy przybywa.

- W Polsce nie prowadzi się monitoringu ilości kleszczy, dlatego trudno nam powiedzieć, czy ich przybywa. Wiemy jednak z badań, że zmiany klimatyczne wydłużają okres aktywności kleszczy, ponieważ okresy temperatur ujemnych, w czasie których są one nieaktywne, są coraz krótsze albo w ogóle ich nie ma. To sprawia, że kleszcze potrafią być aktywne w grudniu czy styczniu. W ostatnim roku tylko w lutym nie były, kiedy mieliśmy mrozy - powiedziała.

Z drugiej strony - dodała ekspertka - kleszcze nie lubią suszy, więc w czasie suchego i upalnego lata też są nieaktywne.

Kleszcze - jak polują (Lasy Państwowe)Lasy Państwowe

Coraz większe zasięgi występowania

Wyższa temperatura sprawia, że w Polsce pojawiają się - i przeżywają coraz dłużej - nowe gatunki, które dotąd występowały na przykład w Afryce. Te kleszcze przyleciały do Polski na ptakach wędrownych i są znane badaczom od dawna.

- Kiedyś taka nimfa od razu ginęła, a dziś jest w stanie przetrwać i jak znajdzie żywiciela, jest w stanie przeobrazić się w dorosłego osobnika. Jeszcze nie mamy danych, żeby były w stanie przejść cały swój cykl (od larwy przez nimfę po dorosłego osobnika), ale niewykluczone, że za jakiś czas do tego dojdzie. To są inne rodzaje kleszczy, które przenoszą inne choroby niż te, które obecnie europejscy lekarze znają i diagnozują - powiedziała.

Co więcej, przez coraz wyższą temperaturę kleszcze pojawiają się coraz dalej na północ w krajach takich, jak na przykład Norwegia.

Stadia rozwojowe kleszcza (Lasy Państwowe)Lasy Państwowe

Wszechobecne

Doktor Wierzbicka przypomniała, że występowanie kleszczy zależy od wielu czynników. Obok temperatury czy wilgotności liczy się również między innymi liczba zwierząt, które są żywicielami kleszczy i które mogą je przenosić w inne miejsca. To głównie gatunki łowne jak jelenie, sarny, łosie, dziki, a także gryzonie na przykład myszy.

Kleszcze nie mają naturalnych wrogów.

- Wprawdzie błonkówka pasożytnicza i grzyby mogą atakować kleszcze, ale z dotychczasowych badań wynika, że ci naturalni wrogowie kleszczy, czyli ich pasożyty, nigdy nie występują w takiej ilości, żeby miały realny wpływ na wielkość populacji kleszczy. Tak naprawdę takiego biologicznego czynnika czy wroga, którego większa ilość w środowisku spowodowałaby zmniejszenie populacji kleszczy, nie ma. A przynajmniej nie mamy go zidentyfikowanego - wskazała.

Współcześnie kleszcze są wszechobecne, złapać je można nawet na zielonych terenach rekreacyjnych i w centrach miast (same kleszcze nie są mobilne, ale przenoszą je ich gospodarze). Na ofiary czatują najczęściej w niskich zaroślach, trawach, wysokich głównie do jednego metra. Na spacer warto więc ubierać się, zakrywając swoje ciało, a po powrocie dokładnie się sprawdzić. Jeśli pasożyt wbije się ciało, należy go jak najszybciej usunąć.

Chorobami odkleszczowymi są nie tylko borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, ale i babeszjoza, tularemia, riketsjoza czy anaplazmoza. Przed boreliozą nie da się uchronić, ale da się ją leczyć antybiotykami. Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepienia.

Kleszcze. Małe ukąszenie, duży problem (Lasy Państwowe)Lasy Państwowe

"Nie bójmy się"

Doktor Wierzbicka bardzo wyraźnie podkreśla, że samych kleszczy nie ma się co bać, choć jej badania sprzed paru lat pokazały, że co czwartej osobie zdarzyło się zrezygnować ze spaceru do lasu z tego powodu.

- Owszem, należy być świadomym istnienia chorób przenoszonych przez kleszcze i się przed nimi chronić - czy to szczepieniami przed kleszczowych zapaleniem mózgu, czy zakładając odpowiednią odzież idąc na spacer, czy sprawdzać się po spacerze, czy stosować repelenty. Ale nie bójmy się, bo nic tak nie uspokoi i nie dotleni człowieka jak spacer w lesie – podsumowała ekspertka.

Fakty i mity o kleszczach (Lasy Państwowe)Lasy Państwowe

Autor: kw/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości