Najnowsze

Drzewa i ławki w lodowej skorupie. Takie cuda można zobaczyć na Węgrzech

Najnowsze


Przyroda, pogoda i przedmioty, które stworzył człowiek. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do powstania przepięknych lodowych form. Można je podziwiać na Węgrzech w okolicach jeziora Balaton.

Temperatura powietrza na Węgrzech jest tak niska, że południowe wybrzeże jeziora Balaton skuwa lód. Jednak to nie jest największą atrakcją w tym rejonie.

Na wybrzeżu powstały dynamiczne lodowe formy. Kilkucentymetrowa warstwa lodu skuwa drzewa, gałęzie, chodniki, lampy i ławki. Natura, wykorzystując antropogeniczne przedmioty, stworzyła przepiękne lodowe rzeźby.

Oblodzone ławki

Aby powstały takie formy, woda w jeziorze musiała być wysoka. Wtedy silny wiatr z północny podrywał kropelki z powierzchni jeziora i przenosił je na pasaż, który ciągnie się wzdłuż wybrzeża. Chłodne kropelki wody oblepiły wszystkie napotkane po drodze przedmioty. Ujemna temperatura powietrza oraz chłodniejsze od wody przedmioty spowodowały, że woda zamarzła, tworząc zastygłą powłokę lodu.

Formy wyglądają bardzo dynamicznie, jakby były w ruchu, co dowodzi tego, że proces zamarzania wody zachodził bardzo szybko.

Ponad pół tys. km kwadratowych powierzchni

Jezioro Balaton (nazywane też jeziorem Błotnym) jest największym naturalnym zbiornikiem wodnym na Węgrzech i zarazem w Europie Środkowej. Aby do niego dotrzeć należy wybrać się w południowo-zachodnie Węgry. Jezioro ma powierzchnię 592 km kwadratowych.

Lodowe rzeźby będziemy mogli jeszcze podziwiać w ciągu najbliższych dni. Według prognoz na Węgrzech w nadchodzących dniach nie widać ocieplenia.

Autor: AD/rp / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości