Najnowsze

Drastyczny spadek przeciętnej długości życia w USA

Najnowsze


Przeciętna długość życia spadła w Stanach Zjednoczonych - głównie z powodu pandemii COVID-19, jak wynika z danych amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w Atlancie. To najniższy poziom od prawie 20 lat.

Jak podają amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), w 2020 roku przeciętna oczekiwana długość życia zmniejszyła się do 77,3 lat, czyli o 1,5 roku w porównaniu do okresu sprzed pandemii. Jeszcze w lutym szacowano, że skróci się o nie więcej niż rok, jednak najnowsze dane pokazały, że jest znacznie gorzej.

Winna pandemia COVID-19

W 2020 roku przeciętna oczekiwana długość życia w Stanach Zjednoczonych skróciła się do poziomu, jaki odnotowano w 2003 r. Głównym tego powodem jest wzrost zgonów z powodu choroby COVID-19 oraz problemów w opiece medycznej wywołanych pandemią.

Dotychczas długość życia w USA, podobnie jak w wielu innych krajach uprzemysłowionych, zwiększała się każdego roku. - Spadek w 2020 roku okazał się tak duży, że cofnął postęp w tym zakresie o ponad dekadę - zwróciła uwagę Elizabeth Arias z CDC w wypowiedzi dla Reutersa.

Specjaliści CDC oceniają, że COVID-19 jest w 74 procentach odpowiedzialny za skrócenie długości życia Amerykanów. Choroba ta pogłębiła różnice w tym zakresie między kobietami i mężczyznami.

Amerykanki przeciętnie żyją teraz 5,7 lat dłużej niż Amerykanie.

Autor: anw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości