Najnowsze

Drastycznie rośnie liczba ofiar na Ukrainie

Najnowsze


Siarczysty mróz na Ukrainie pozbawił życia aż 61 osób. W Kirgistanie i w Gruzji z kolei mocno zimowa aura wiąże się z problemami na drogach.

Ukraina, Kirgistan, Gruzja to kraje, które cierpią za sprawą trudnych warunków atmosferycznych - siarczystego mrozu i nieustannie prószącego śniegu.

Ukraina: 61 zmarłych

Kijów, stolica Ukrainy, nadal jest zasypywany śniegiem. Ponadto zdarza się, że temperatura nocą spada -23 st. Celsjusza.

- Tylko w grudniu za sprawą mrozu zmarło w naszym kraju 61 osób - poinformował w środę ukraińskie ministerstwo zdrowia. We wtorek była mowa o 37 ofiarach śmiertelnych mrozu.

43 osoby, które zmarły z wychłodzenia, znaleziono na ulicach. Dziewięć zmarło w swoich domach, a kolejnych dziewięć - w szpitalach.

Żeby zapobiec kolejnym ofiarom, na obszarze całego kraju rozstawiono 1,5 tys. punktów, w których zagrożeni wychłodzeniem mogą zjeść ciepły posiłek i napić się gorącej herbaty.

Bez poprawy

Jak zapowiadają ukraińscy meteorolodzy, sytuacja pogodowa w tym tygodniu na pewno się nie poprawi. Na północy, w centrum i na wschodzie kraju na dniach może spaść nawet metr świeżego śniegu, a nocna temperatura może spadać do nawet -28 st. C.

Kirgistan: Brak pługów w stolicy

Bardzo trudna sytuacja ma miejsce także w Kirgistanie. Od kilku dni, nieprzerwanie, z nieba spada tam biały puch. Po ulicach stołecznego Biszkeku jeżdżą pługi śnieżne. Niestety, jak przyznał burmistrz miasta Isa Omurkulow, jest ich za mało.

- Ponieważ śnieg pada non stop, nie możemy poradzić sobie z jego usuwaniem za pomocą naszych 18 pługów. Biszkeku nie stać jednak na kupno kolejnych pojazdów - zaznaczył.

W Gruzji będzie lepiej

Także na Gruzję napadało mnóstwo śniegu. W Tbilisi na drogach pracują pojazdy do zimowego utrzymania dróg. Nie ma tam jednak większych ograniczeń spowodowanych obecnością śniegu i lodu na jezdniach. Ponieważ na pozostałym obszarze kraju poważniejsze utrudnienia jednak występują, uruchomiono specjalną telefoniczną linię informacyjną.

Jak informują tamtejsi meteorolodzy, pogoda w najbliższych dniach będzie lepsza.

Autor: map/rs / Źródło: Reuters, cbc.ca, vb.kg, newsgeorgia.ru

Pozostałe wiadomości