Najnowsze

Dramat Sri Lanki. Jedna z największych powodzi w historii zabija i niszczy

Najnowsze


Jedna z największych w historii Sri Lanki powodzi zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyją już co najmniej 24 osoby. Ponadto odnotowuje się bardzo poważne zniszczenia.

Powódź jest skutkiem obfitych opadów deszczu, jakie nawiedziły w ostatnich dniach wyspiarskie państwo.

Lokalne media podają, że zginęły co najmniej 24 osoby, a osiem uważa się za zaginione.

Najwięcej ofiar śmiertelnych pochodziło z centralnej części państwa, z dystryktu Badulla. W tym rejonie zanotowano liczne osuwiska i spływy błotne.

Wylały rzeki

Setki zbiorników wodnych zostało wypełnionych po brzegi. Otworzono śluzy, by spuścić jej nadmiar. To z kolei podniosło stany wód w rzekach. Akweny powylewały, podtopionych zostało 21 z 25 lankijskich dystryktów. Zniszczone zostały gruntu orne, a także plantacje herbaty.

- To wielka katastrofa. Nasze gospodarstwa są całkowicie zniszczone. To tak, jakby tsunami nas uderzyło - żalą się poszkodowani przez powódź.

Jedna z największych

To jedna z największych powodzi, jakie nawiedziły Sri Lankę. Najtragiczniejsza miała miejsce w 1957 roku.

- Ostatnio woda zalała nasz kraj w 1967 oraz w 2012 roku. Tegoroczna powódź jest dużo większa od poprzednich - powiedział mieszkaniec wyspy.

Rząd do misji ratowniczych wysłał siły zbrojne. Wsparcia oczekują dziesiątki tysięcy ludzi, którzy schronili się m.in. w szkołach i miejscach kultu.

Autor: AD/map / Źródło: Reuters TV, ctvnews.ca

Pozostałe wiadomości