Dragon zacumował do ISS

Dragon przy ISS o godz. 15.40

Kapsuła Dragon zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O godzinie 15:32 prywatny statek znajdował się w odległości 30 metrów od ISS. O godzinie 15:56 astronauci przechwycili kapsułę za pomocą specjalnego chwytaka i przyciągnęli ją do stacji.

To historyczny moment. Prywatna kapsuła Dragon z ładunkiem żywności i sprzętu dla astronautów zacumowała bez większych komplikacji do ISS. Nastąpiło to na orbicie na wysokości 403 kilometrów nad północno-zachodnią Australią. Teraz rozpocznie się jej rozładowywanie.

Dragon został wyniesiony na orbitę przez rakietę nośną Falcon 9, zbudowaną przez tę samą firmę SpaceX, która skonstruowała kapsułę. Zbliżanie się Dragona do ISS trwało trzy dni, sześć godzin i jedenaście minut.

W Dragonie znajduje się 500 kg żywności, napojów i sprzętu potrzebnego w codziennym życiu na orbicie. Po opróżnieniu, Dragon zostanie odesłany z powrotem na Ziemię. Ma to nastąpić pod koniec miesiąca.

Przeszkody na drodze

Zbliżenie z ISS zostało opóźnione. W odległości 70 metrów nastąpiła awaria czujników nawigacyjnych, którą szybko naprawiono, ale spowodowało to dwugodzinne opóźnienie manewru cumowania.

Przeszkody pojawiały się także przed startem Dragona z Ziemi. Kapsułę wystrzelono w kosmos 22 maja. Nie obyło się bez przeszkód, jej start był odkładany aż trzy razy ze względu na problemy techniczne.

Autor: mm/mj / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości