Najnowsze

Dobrze jest spać ze swoim ukochanym czworonogiem

Najnowsze


Codziennie miliony ludzi na całym świecie zastanawiają się co zrobić, żeby następnym razem szybciej zasnąć. Z badań prowadzonych w Arizonie wynika, że mając u swojego boku ukochanego zwierzaka, będziesz lepiej spać.

Najnowsze badania dotyczące snu prowadzone były przez Centrum Medycyny Snu w Klinice Mayo w Arizonie. Ich wyniki opublikowano na w serwisie Mayor Clinic Proceedings.

Ze zwierzakiem śpi się lepiej

W badaniu brało udział 150 osób, z czego 49 proc. posiadało zwierzęta domowe. Jak pokazują wyniki opracowania, 41 proc. właścicieli pupili twierdzi, że ze zwierzakiem u boku śpi im się lepiej lub ewentualnie nie odczuwają żadnej różnicy. Osoby, które twierdziły, że spanie w towarzystwie zwierzęcia niesie ze sobą pewne korzyści, mówiły że z futrzanym kompanem czują się bezpieczniej i są bardziej zrelaksowane.

Jedynie 20 proc. respondentów odpowiedziało, że ich kot lub pies przeszkadza im w spaniu. Najczęściej tłumaczone było to tym, że zwierzę zbyt dużo się rusza, chrapie, piszczy lub też ma drgawki. Pewna 51-letnia kobieta skarżyła się, że jej papuga budzi ją codziennie o godz. 6 rano, głośno skrzecząc.

Zwierzę to członek rodziny

Osoby, które śpią same, także te posiadające partnera, ale np. często nieobecnego, częściej mówiły, że czują towarzystwo śpiących z nimi czworonogów. Niezależnie od tego, czy pupil spał z nimi w jednym łóżku, czy po prostu w tym samym pomieszczeniu. Według autorów badania wielu właścicieli zwierzaków uważa swoich pupili za członków rodziny i "chce włączyć ich do tak wielu aspektów życia, jak to tylko możliwe".

Nowe wyniki są częścią kompleksowego kwestionariusza snu. Zawierał on także pytania dotyczące tego, jakie ludzie posiadają zwierzęta i jakie - zarówno właściciele, jak i ich pupile - mają zwyczaje związane ze spaniem. Skrajne przypadki wśród właścicieli futrzaków to 43-letnia zamężna kobieta, która ma dwa psy i pięć kotów oraz 35-letni żonaty mężczyzna, posiadający pięć psów i jednego kota.

Kto jest najlepszym kompanem do snu?

Psy są najczęstszymi zwierzętami domowymi w Stanach Zjednoczonych, a badania sugerują, że mogą być bardzo przydatne dla osób z niedoborem snu. Dzieje się tak, bo psy mogą przyjąć stałą zależność snu, ponieważ są bardziej uzależnione od ludzi niz inne zwierzęta. Oczywiście mogą też narobić sporo hałasu, jeśli uważają, że ktoś narusza ich terytorium, ale dobrze wychowane czworonogi są dobrodziejstwem dla osób, które muszą nadrobić zaległości w spaniu.

Pomimo, że kot ma osobowość małego lwa i właściwie nie potrzebuje człowieka, posiadanie go koło siebie podczas odpływania w senną krainę marzeń, może nieść ze sobą wiele dobrego. Choć są bardziej nieprzewidywalne niż psy, zwłaszcza gdy budzą się w środku nocy i chodzą po całym domu, wciąż koty zdają się przynosić wyraźne korzyści swoim właścicielom.

Sen jest bardzo ważny. Aby prawidłowo funkcjonować, powinniśmy przeznaczyć na niego od sześciu do ośmiu godzin. Najprostsza rada na lepszy sen, to sprawienie sobie pupila. O innych sposobach dowiecie się z poniższego filmu.

Krótki sen Polaków
Krótki sen PolakówTVN Meteo Active

Autor: zupi/rp / Źródło: IFL Science

Pozostałe wiadomości