Najnowsze

Do końca XXI wieku takich burz jak w Niemczech będzie wielokrotnie więcej

Najnowsze


Dzięki precyzyjnym symulacjom komputerowym naukowcy z Uniwersytetu z Newcastle policzyli, że gwałtowne burze pod koniec XXI wieku będą występować 14 razy częściej niż obecnie. Zjawiska staną się też bardziej intensywne, przez co przyniosą dużo większe opady i potencjalne zniszczenia.

Zmiany klimatyczne spowodują, że do końca wieku wielokrotnie wzrośnie częstość intensywnych, powoli przemieszczających się burz. Oznacza to częstsze ulewne deszcze padające nad jednym obszarem i większe ryzyko powodzi - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle. Zdaniem naukowców z tej uczelni do końca wieku aż 14-krotnie częściej będą w Europie pojawiały się silne, poruszające się powoli lub niemal nieruchome burze. Takim burzom często towarzyszą intensywne opady, które mogą mieć niszczącą siłę, jaką można było obserwować w ostatnim czasie w Niemczech czy Belgii.

Winna katastrofa klimatyczna

Jak wyjaśniają naukowcy, którzy wnioski wyciągnęli dzięki analizie modelu klimatycznego stworzonego przez UK Met Office Hadley Centre, zmiany klimatu spowodują, że burze będą się przemieszczały wolniej, co spowoduje dużo większe opady na jednym obszarze. Obecnie takie niemal stacjonarne, nieporuszające się burze z ogromnymi opadami są w Europie wyjątkowo rzadkie i zdarzają się niekiedy w rejonie Morza Śródziemnego - wskazują badacze.

Większe ryzyko powodzi

Częstsze burze oznaczają dużo większe ryzyko powodzi, niż wynikało z wcześniejszych szacunków.

- Dzięki wzrostowi mocy obliczeniowej superkomputerów dysponujemy teraz obejmującymi całą Europę symulacjami atmosfery o precyzji dorównującej krótkoterminowym modelom pogody. Pozwala to na dużo lepszą symulację systemów burzowych, co z kolei umożliwia lepszą reprezentację sytuacji ekstremalnych - mówił dr Abdullah Kahraman, współautor publikacji, która ukazała się w czasopiśmie naukowym "Geophysical Research Letters". - To jedno z pierwszych badań sprawdzających zmiany w prędkości tych systemów burzowych - ważny aspekt zagrożenia powodziami - dodał ekspert.

Niewystarczające działania

Naukowcy twierdzą jednocześnie, że działania chroniące klimat nie były dotąd wystarczające.

- Rządy na świecie zbyt wolno ograniczały emisję gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie nadal szybko postępuje. Badanie to wskazuje, że zmiany dotyczące ekstremalnych burz będą znaczące i sprawią, że niszczące powodzie będą w Europie pojawiać się częściej. To, obok obecnych powodzi, powinno stanowić pobudkę skłaniającą nas do ulepszenia systemów ostrzegawczych i ochronnych, a także do wprowadzenia do naszej infrastruktury silniejszych, odpowiednich dla ekstremalnej pogody zabezpieczeń przed skutkami zmian klimatu - podkreśliła Hayley Fowler z Uniwersytetu w Newcastle.

Autor: kw/map / Źródło: PAP, eurekalert.org

Pozostałe wiadomości