Najnowsze

Do Danii jedzie z Monachium największy wiatrak świata

Najnowsze

Łopaty wykonano z żywic epoksydowych wzmacnianych włóknem szklanym

Ma moc 6 megawatów, średnicę wirnika wiatraka niemal dwukrotnie większą od rozpiętości skrzydeł największego Airbusa i najdłuższe na świecie łopaty, mierzące 75 metrów. Siemens ukończył prace nad największą wiatrową turbiną świata, która stanie na morskiej farmie w Danii.

Turbina nazywa się "Quantum Blade" - to od technologii użytej do jej budowy, która pozwala m.in. na wykonanie łopat o jednolitej konstrukcji, bez jakichkolwiek połączeń. Łopaty wykonano z żywic epoksydowych wzmacnianych włóknem szklanym i balsą.

Ten opatentowany proces produkcji sprawia, że są one niezwykle wytrzymałe i lekkie - waga łopat wynosi 25 ton. Gdyby zostały wykonane z użyciem standardowej technologii, byłyby cięższe o ponad 20 procent. Zresztą cała konstrukcja o łącznej wadze około 350 ton, wraz z łopatami wirnika i gondolą, jest najlżejszym rozwiązaniem wśród tego typu urządzeń.

Najdłuższe łopaty pojadą ciężarówkami

Turbiny tego typu stawiane są na morskich farmach wiatrowych, które generują 40 procent więcej energii niż te zlokalizowane na ziemi.

Pierwsza testowa instalacja o mocy 6 MW pracuje od roku w ośrodku badawczym w Danii, ale to najnowszy model pobił wszelkie rekordy - łopaty wirnika osiągają niespotykaną do tej pory długość 75 metrów. Średnica wirnika wiatraka, który powstał z trzech łopat, to 154 metry, czyli niemal dwukrotnie więcej od rozpiętości skrzydeł największego Airbusa.

Ta największa wiatrowa turbina świata, którą zbudowali inżynierowie Siemensa, stanie tego lata w pobliżu duńskiego miasta Østerild - osadzona zostanie w fundamentach w dnie morskim. Teraz gigantyczne łopaty muszą dojechać tradycyjnym transportem, co nie jest łatwe - ciężarówka z Monachium do Danii będzie musiała omijać wiele mostów i tuneli i poruszać się z prędkością zaledwie 60 km na godzinę.

50 wiatraków stanie w 4 krajach Europy

W ciągu najbliższych dwóch lat Siemens zbuduje 50 wiatraków tego typu na terenie działających morskich elektrowni wiatrowych nie tylko w Danii, ale także w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Firma ma ponad 20-letnie doświadczenie w budowie morskich i lądowych elektrowni wiatrowych. Do tej pory zainstalowała ponad 9,8 tys. turbin, o łącznej mocy ponad 13,7 tys. MW. Tylko w 2011 roku Siemens zarobił na tym 30 mld euro.

Autor: am/mj / Źródło: gizmondo.com, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości