DNA zawdzięczamy imigrantom z Bliskiego Wschodu

Badano DNA 39 szkieletów

Rolnicy, którzy w neolicie przywędrowali do Europy z Bliskiego Wschodu. To oni ukształtowali DNA współczesnych Europejczyków - wskazuje międzynarodowy zespół badaczy.

Badania nad DNA pobranym od 39 starożytnych szkieletów odnalezionych w Europie Środkowej opisuje BBC. Pokazały one, jakie wydarzenia sprawiły, że my - współcześni Europejczycy - jesteśmy tacy, jacy jesteśmy.

Przez dziesięciolecia spierano się, które z dwóch prehistorycznych wydarzeń miało większy wpływ na DNA współczesnych Europejczyków. Czy był to fakt, iż Europę - jako pierwsi - zaludnili łowcy-zbieracze (Paleolit, 35 tysięcy lat temu), czy też większy wpływ na na nasze geny mieli rolnicy migrujący do Europy z Bliskiego Wschodu (6 tys. lat temu, neolit).

Migrujący z Bliskiego Wschodu

Zdaniem międzynarodowej grupy badaczy, która wyniki swoich badań opublikowała w magazynie "Nature Communications", fundamenty pod pulę genową współczesnych Europejczyków zostały położone 4000-2000 p.n.e., czyli w neolicie.

Studiując tzw. DNA mitochondrialny pobrany ze szkieletów, naukowcy (m.in. z australijskiego Universytetu w Adelajdzie) wykazali, że po łowcach-zbieraczach nie został w naszym kodzie genetycznym niemalże żaden ślad. Ukształtowali nas za to neolityczni rolnicy z Bliskiego Wschodu.

Co za tym stało?

- To co zaskakuje, to fakt, że geny pierwszych Paneuropejczyków, którymi bez watpienia byli łowcy-zbieracze, z niewiadomego powodu zostały zastąpione kilka tysięcy lat temu - przyznał Alan Cooper, jeden z autorów badania. - Teraz musimy ustalić, co za tym stało - dodał.

Autor: map//kdj / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości