Najnowsze

"Długie i tak dziwnie się ruszało". Po ziemi pełzała oślizgła masa

Najnowsze

[object Object]
Pleń zaobserwowany w Bieszczadach (nagranie z 2019 roku)Kontakt 24
wideo 2/4

Wędrującą po ziemi masę larw można było obserwować w ostatnim czasie w Bieszczadach. To niezwykłe i dość rzadkie zjawisko to tak zwany pleń. Nagranie takiego "przemarszu" dostaliśmy na Kontakt 24.

Reporter 24 Piotr w ubiegłym tygodniu wyjechał wraz z rodziną na wakacje w Bieszczadach w okolicach Kalnicy w województwie podkarpackim. Jego 12-letnia córka na spacerze zaobserwowała niezwykłe zjawisko - ogromna ilość "robali" pełzała po ziemi, tworząc okrąg. Reporter nagrał to zjawisko i wysłał je na Kontakt 24.

- Na początku myśleliśmy, że to wąż. Tak to wyglądało. Długie i tak dziwnie się ruszało. Podeszliśmy bliżej i naszym oczom ukazały się robaki, które szły w dziwny sposób - relacjonował pan Piotr w rozmowie z redakcją Kontaktu 24.

Kiedyś pleń uznawany był za złą wróżbę

To zjawisko to tzw. pleń (robak hufcowy). Tworzą je tysiące maleńkich larw muchówki z gatunku ziemiórki pleniówki (łac. Sciara militaris).

Taki widok można zaobserwować dosyć rzadko. Larwy wędrują w ten sposób, gdy poszukują pożywienia. Pomaga im to zmniejszyć ryzyko spotkania z silniejszymi od siebie osobnikami.

Ziemiórkowate osiągają długość do siedmiu milimetrów. Ich beznogie ciało jest białe i lekko przezroczyste. Główki mają czarne. Gdy osiągają dorosłość, przypominają muszki owocówki. Kiedy są gotowe do rozrodu, składają jaja na przykład w próchniejącym drewnie. Młode wylęgają się w ciągu czterech do dwunastu dni.

Pierwsze informacje o pojawieniu się plenia w Polsce pochodzą z XVII wieku ze Śląska, ale można go też zaobserwować na obszarach górzystych.

W wierzeniach ludowych zaobserwowanie plenia było uznawane za zapowiedź nieszczęścia.

Autor: dd//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości