Najnowsze

Diabełki pyłowe na Marsie. NASA pokazuje nagranie

Najnowsze

Diabełek pyłowy na Marsie
NASA/JPL-CaltechDiabełek pyłowy na Marsie

Łazik Curiosity w lutym na Marsie uwiecznił kilka wirów pyłowych inaczej nazywanych diabełkami pyłowymi. Przypominają tornado, ale mają inną genezę.

Wirujące kolumny pojawiły się w pierwszej połowie lutego. W tym czasie marsjański łazik Curiosity uwiecznił je w rejonie krateru Gale, który powstał po uderzeniu asteroidy w Marsa ponad 3,6 miliarda lat temu. Szerokość krateru wynosi 160 kilometrów. Na jego dnie ciągle magazynuje się piasek, pył oraz skały. Ponadto obecnie w rejonie krateru jest lato. Temperatury są najwyższe w skali roku. O tej porze również wiatr jest najsilniejszy.

Istotna rola wiatru

Wiatr od miliardów lat odgrywa ewidentną rolę w procesie kształtowania krajobrazu tej planety. Dzięki ciepłu pochodzącemu od promieniowania słonecznego drobinki pyłu na powierzchni Marsa się nagrzewają. Ponadto pojawia się wiatr, który je unosi i transportuje wiele kilometrów.

To, że na Marsie występują diabełki pyłowe, odkryto w latach 70. dzięki sondom Viking. Wiry pyłowe nie są trąbami powietrznymi. Te powstają z chmury burzowej, a wiry podczas bezchmurnej pogody.

Diabełki na Ziemi

W ciepłej porze roku również w Polsce możemy podziwiać diabełki pyłowe. Według specjalistów są one mniejsze niż te na Marsie. Mimo to wyglądają imponująco. Zobacz wir pyłowy nadesłany w sierpniu 2015 roku przez Reportera24 bryksamariusz:

Wir pyłowy w Rozworzynie pod Brzezinami
Wir pyłowy w Rozworzynie pod BrzezinamiKontakt 24/bryksamariusz

Imponujące rozmiary miał wir pyłowy w Hiszpanii w marcu 2016 roku:

Diabełek pyłowy w Hiszpanii
Diabełek pyłowy w HiszpaniiMeteo Europe

Autor: AD/ja / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech

Pozostałe wiadomości