Najnowsze

Deszcze zaleją Pomorze Zachodnie

Najnowsze

Gwałtowne deszcze mogą spowodować wiele szkód

W ciągu najbliższej doby na Pomorzu Zachodnim mogą padać intensywne deszcze - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Szczecinie, Centrum ostrzega przed możliwością wystąpienia od późnych godzin wieczornych w piątek do wieczora w sobotę deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Może spaść nawet do 40 litrów wody na metr kwadratowy.

Opady najwcześniej wystąpią we wschodniej i północno-wschodniej części województwa. Potem będą się przesuwać na zachód. Lokalnie mogą występować burze.

Rzeki nie wyleją

Jak poinformowano PAP w szczecińskim biurze prognoz meteorologicznych, stopień zagrożenia oceniono na pierwszy, najniższy w trzystopniowej skali. -Nie spodziewamy się, że opady spowodują wzrost poziomu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych - podkreślono.

WCZK radzi mieszkańcom, by m.in. ograniczyli do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań do czasu ustąpienia opadów, a jeśli dom znajduje się w strefie zalewowej lub w pobliżu przepływających opodal rzek czy strumieni, byli gotowi do zabezpieczenia budynku workami z piaskiem. Powinni też sprawdzać, czy drożne są studzienki odpływowe i rynny.

Biwakujący w bezpośrednim sąsiedztwie brzegów rzek i jezior powinni przenieść obóz w wyżej położone, bezpieczne miejsce.

Czwartkowe nawałnice

Nawałnice, które przeszły w czwartek przez Polskę spowodowały sporo szkód. Deszcze były tak silne, że spowodowały lokalne podtopienia i niebezpieczny wzrost wody w rzekach.

Według prognoz, przez cały piątek mieszkańcy kraju mogą spodziewać się deszczu.

Fale opadów będą przesuwały się przez cały kraj:

Opady w Polsce 1.07
Opady w Polsce 1.07

Autor: //aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości