Deszcz sparaliżował północną Hiszpanię

EFEPromenada L'Escala na północy prowincji Girona

Burze, ulewne deszcze i silny wiatr od wtorku dokuczają katalońskiej prowincji Girona na północnym wschodzie Hiszpanii. Fale na wybrzeżu dochodzą do 3,5 metra. W środę odwołano zajęcia szkolne, by uniknąć paraliżu komunikacyjnego. Woda zalewa lokalne drogi.

Generalna Dyrekcja Obrony Cywilnej wprowadziła alarm przeciwpowodziowy w całej prowincji Girona. Ostrzega mieszkańców przed ulewnym deszczem i silnym wiatrem, którego porywy dochodzą do 90 km/h. Wzdłuż wybrzeża fale osiągają wysokość kilku metrów. We wtorek uniemożliwiły przejazd autobusu szkolengo. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Możliwe zalania i podtopienia

W plan awaryjny włączono w sumie 13 miast Katalonii, prawie wszystkie leżą w prowincji Girona, mniejszość w prowincji Barcelona.

Na lokalnych rzekach Ter i Muga odnotowano znaczny wzrost poziomu wód. Mogą wystąpić z brzegów. Przeciążone są też niektóre zbiorniki wodne m.in. w gminie Cubelles i Vallforners. Możliwe są zatem podtopienia na tamtych terenach.

Paraliż komunikacyjny

Wysoki poziom wody wdzierającej się na jezdnie zmusił do pozamykania dziewięciu dróg Katalonii.

Odwołano też zajęcia w ponad 20 tys. szkół. Studentom skrócono zajęcia o 4 godziny, aby jeszcze za dnia mogli wrócić do domów. Obawiano się bowiem, że na skutek silnego wiatru pozrywane zostaną linie energetyczne.

Zakazy mają chronić życie

Minionej nocy w prowincji Girona straż pożarna dostała 55 zgłoszeń o podtopieniach, zalaniach i osuwiskach ziemi. Uratowano dwie osoby, które zostały uwięzione w samochodzie, próbując dostać się na drugą stronę drogi krajowej GI-682.

Na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych. Władze wydają rozporządzenia mające przeciwdziałać katastrofom. Anulowano koncerty i spektakle na świeżym powietrzu, ponieważ przy tak silnym wietrze i deszczu mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.

Zabrania się zbliżania do pomostów i falochronów, gdzie niebezpieczeństwo stwarzają przede wszystkim kilkumetrowe fale. Zaleca się zdjęcie elementów dekoracyjnych takich jak markizy i parasole, który mogłyby spaść na przechodniów.

Właściciele firm budowlanych i portów zobowiązani są do dokonania przeglądu i w razie potrzeby umocnienia rusztowań.

Jak donosi lokalne biuro meteorologiczne, poprawa pgody nastąpi w środę.

Autor: mm//ŁUD / Źródło: abc.es, elpais.es, eltiempo.es

Źródło zdjęcia głównego: EFE

Pozostałe wiadomości