Najnowsze

Deszcz, śnieg, sztorm i fen. Jeszcze w tym tygodniu

Najnowsze

Popada deszcz, a na północnym wschodzie deszcz ze śniegiem

W czwartek i piątek pogoda niewiele się zmieni. Ale niespodzianki czekają nas w kolejnych dniach. W niedzielę w Sudetach będziemy mieli do czynienia ze zjawiskami fenowymi, a na Bałtyku siła wiatru wzrośnie do 10 stopni w skali Beauforta. Co jeszcze zdarzy się w pogodzie?

Jedynie północna Europa oraz Wyspy Brytyjskie znajdą się w zasięgu niżu z układami frontów atmosferycznych. Pogodę w pozostałej części kontynentu kształtował będzie rozległy klin wyżowy związany z wyżem znad zachodniej Rosji. Także nasz kraj pozostanie pod wpływem owego wyżu.

Słoneczny czwartek i piątek

W czwartek poranne mgły znacznie ograniczą widzialność, nawet do 300 metrów. Po ich ustąpieniu będzie słonecznie. Temperatura maksymalna od 3 st. C na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z południowego zachodu.

Piątek równie pogodny. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie i Podlasiu, tam termometry wskażą 4 st. C. Zdecydowanie najcieplej na Dolnym Śląsku, 8 st. C. Zacznie wzrastać siła wiatru. Na zachodzie będzie silny.

W sobotę śnieg i śnieg z deszczem

Pochmurno z przejaśnieniami, taka pogoda czeka nas w sobotę. Gdzieniegdzie, okresowo może popadać deszcz, a na wschodzie deszcz ze śniegiem. Wysoko w górach synoptycy spodziewają się opadów śniegu. Słupki rtęci wzrosną do 3 st. C na Suwalszczyźnie i do 7 st. C na Dolnym Śląsku. Wiał będzie umiarkowany, dość silny wiatr z zachodu. Na Bałtyku jego siła osiągnie 6 stopni w skali Beuforta.

10 st. w skali Beauforta i wiatr jak halny

W niedzielę na Bałtyku sztorm. Wiatr powieje z siłą 8 stopni w skali Beauforta. W porywach wiatr może osiągnąć nawet 10 stopni.

W Sudetach synoptycy spodziewają się zjawisk fenowych, które w Tatrach noszą miano halnego. Fen jest ciepłym, suchym wiatrem wiejącym z gór w stronę dolin. Następuje szybkie osuszanie i ogrzewanie spadającego powietrza. Czasem temperatura w ciągu kilkunastu minut może wzrosnąć nawet o 10-20 st. C. Możemy narzekać na złe samopoczucie, podenerwowanie i napady agresji.

Będzie pochmurno. Gdzieniegdzie pojawić się mogą przejaśnienia. Należy spodziewać się opadów deszczu. Na północnym wschodzie może spaść deszcz ze śniegiem. Od 3 st. C na Suwalszczyźnie do 8 st. C na Dolnym Śląsku.

Poniedziałek pogodowo spokojniejszy

Mieszkańcy południowych rejonów Polski mogą liczyć na ładny, pogodny poniedziałek. Zdecydowanie gorsza pogoda będzie tego dnia na północnym wschodzie, tam synoptycy prognozują opady deszczu ze śniegiem. Na termometrach od 4 st. C na Suwalszczyźnie do 7 st. C na Dolnym Śląsku.

Wiał będzie umiarkowany, momentami dość silny, wiatr z zachodu. Na Bałtyku 7 stopni w skali Beauforta.

Autor: usa/ms / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości