Najnowsze

Deszcz bezlitosny dla Karoliny Południowej. 17 osób nie żyje

Najnowsze


Mieszkańcy Karoliny Południowej w USA zmagają się z powodziami. Na skutek wzrostu poziomu wód zginęło 17 osób. Deszczowa aura utrzyma się do poniedziałku.

Stan Karolina Południowa od tygodnia zmaga się z najgorszymi w historii powodziami.

17 ofiar powodzi

Do tej pory spowodowały one śmierć co najmniej 17 osób. Setki dróg są nieprzejezdne, a dziesiątki tysięcy gospodarstw nie mają energii elektrycznej i wody pitnej. Wiele domów zostało doszczętnie zniszczonych.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama uznał to, co dzieje się w stanie za klęskę żywiołową, aby przyspieszyć niesienie pomocy poszkodowanym mieszkańcom.

- Karolina Południowa nigdy nie widziała czegoś takiego - powiedziała gubernator tego stanu Nikki Haley.

W tym tygodniu narastający poziom wody naruszył lub zniszczył wiele zapór. W kilku regionach, gdzie woda się piętrzyła, zarządzono obowiązkową ewakuację.

Najnowsze prognozy informują, że deszczowa aura zakończy się w okolicach poniedziałku 12 października.

Wpływ huraganu Joaquin

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service) zaznaczyła, że ulewy rozpoczęły się w piątek 2 października. Nie były one ciągłe, ale mimo to poziom wody narastał.

Deszcz na wschodnie wybrzeże USA przyniósł szalejący na Atlantyku huragan Joaquin. Powodzie dotknęły w sumie siedem stanów, głównie Karolinę Południową, Karolinę Północną, Wirginię i New Jersey.

Huragan w poniedziałek skierował się na północny wschód, ominął Stany Zjednoczone i rozpoczął samotną wędrówkę przez Atlantyk. Jeszcze do środy był huraganem, jednak szybko osłabł i stał się burzą tropikalną. Obecnie nosi miano posttropikalnego cyklonu, w centrum którego ciśnienie wynosi 986 hPa. W sobotę Joaquin dotrze do wybrzeży Europy (więcej znajdziesz tu).

Autor: mab / Źródło: accuweather.com

Pozostałe wiadomości