Najnowsze

Derecho przetoczyło się przez Stany Zjednoczone. "Ludzie powinni traktować te burze poważnie"

Najnowsze


Przez część regionów Stanów Zjednoczonych przetoczyło się potężne derecho. W wyniku gwałtownej pogody zginęły dwie osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Derecho - niebezpieczna, szybko przemieszczająca się burza z bardzo silnym wiatrem - pojawiła się w poniedziałek na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych. Pokonało odległość ponad 1100 kilometrów - od pogranicza Dakoty Południowej i Nebraski aż po Ohio i Michigan. Po drodze przewracało samochody i drzewa.

W miejscowości Fort Wayne w stanie Indiana, kobieta zmarła w szpitalu w wyniku obrażeń poniesionych po przygnieceniu przez mobilny dom. W stanie Iowa zginął 63-letni rowerzysta, po tym jak został uderzony przez jedno z kilku dużych drzew, które runęły na ścieżkę rowerową. Rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Według lokalnych mediów ponad 800 tysięcy mieszkańców było pozbawionych energii elektrycznej, większość w Illinois i Iowa.

Rozwój zjawiska w kolejnych godzinach w dniu 10 sierpnia 2020 r. (NWS)NWS

Illinois - Indiana - Iowa

Wczesnym popołudniem burza uderzyła w stan Illinois. Jak poinformowała Narodowa Służba Pogodowa, w okolicach miasta Dixon wiało w porywach z prędkością 148 kilometrów na godzinę, na zachód od Chicago jeszcze mocniej - ponad 160 km/h. Wiatr zrywał tam linie energetyczne, niszczył budynki i łamał drzewa. Według lokalnych mediów, 70- i 80-letnie drzewa w River Grove zostały doszczętnie zniszczone.

Późnym popołudniem, kiedy burza przetoczyła się przez Illinois, żywioł przeniósł się do Indiany, a stamtąd do Iowa, gdzie rannych zostało kilka osób.

Jak przekazał koordynator ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Kim Eldea, rozległe szkody odnotowano w hrabstwie Marshall. - Sporo osób było uwięzionych w budynkach i samochodach - mówił w poniedziałek. Jak dodał, pojawiły się zgłoszenia o poprzewracanych autach i zerwanych liniach energetycznych.

W rejonie Des Moines ponad 100 tysięcy gospodarstw domowych było pozbawionych energii elektrycznej. Wiatr rozpędzał się tam do 112 km/h.

Według relacji Brianne, fryzjerki z Des Moines, warunki pogodowe przypominały nadejście tornada. Mówiła, że niebo nagle pociemniało i wzmógł się wiatr. Drzewo, które stało na jej podwórku, spadło na garaż sąsiadki i przebiło dach. - To było jak z filmu - opowiadała o wydarzeniach.

Potencjalny rozwój burz w Stanach Zjednoczonych w dniu 10 sierpnia 2020 r. (NWS)NWS

Czym jest derecho?

Derecho (z hiszpańskiego "prosto") to rozległa burza z wiatrem o niszczycielskiej sile. Zostawia po sobie ścieżkę zniszczeń o długości co najmniej 460 kilometrów (250 mil). W burzy tej pojawia się linia szkwału, możliwe jest także bow echo, niewykluczone są tornada.

Północna część stanów Illinois i Indiana od dawna znane są jako korytarz wzmożonej aktywności derecho.

- Ludzie powinni traktować te burze poważnie. Ten wiatr jest niesamowicie silny - mówił meteorolog z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) Brian Barjenbruch.

Profesor meteorologii Uniwersytetu Północnego Illinois Victor Gensini nazwał poniedziałkowe derecho jednym z najgorszych wydarzeń pogodowych w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku. - To jest nasza wersja huraganu. Jak już się pojawia, to naprawdę trudno je powstrzymać - dodał.

Autor: kw/aw / Źródło: eu.usatoday.com, NWS

Pozostałe wiadomości