Najnowsze

Dążysz do konkretnej liczby na wadze? Przestań

Najnowsze

ShutterstockZ wiekiem zmienia się nasze wyobrażenie idealnej wagi ciała

Posiadanie idealnej wagi, do której się dąży, według naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach nie pomaga w zrzucaniu nadprogramowych kilogramów.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Większość kobiet i blisko połowa mężczyzn w wieku 24 lat chciałaby, aby ich waga była niższa. Dekadę później tylko jedna na pięć kobiet oraz jeden na siedmiu mężczyzn waży mniej więcej tyle, ile chcieli.

- Ludzie mają tendencję do wymyślania sobie idealnej wagi, jaką we własnej opinii powinni mieć, choć to nijak im nie pomaga w osiągnięciu jej, zwłaszcza gdy dążenie do celu obejmuje dłuższy okres - zauważyła Ulla Kärkkäinen, dietetyczka i badaczka.

U kobiet to na ogół problem, ponieważ nierzadko wymyślony ideał nie pokrywa się ze zdrowymi normami.

- Kobiety chciałyby ważyć mniej niż de facto powinny, ponieważ wzorce kulturowe nie pokrywają się ze standardami zdrowotnymi, a wręcz ze sobą kolidują - zauważyła dietetyczka.

Pytania co dekadę

Ekspertka swe wnioski oparła na analizie danych pozyskanych w ramach ogólnokrajowego projektu naukowo-badawczego "FinnTwin 16", w który zaangażowanych było ponad 4900 fińskich kobiet i mężczyzn. Częścią projektu była ankieta, na pytania której uczestnicy odpowiadali dwukrotnie - raz w wieku 24 lat i ponownie dekadę później w wieku 34 lat.

Pytani o swoją wagę w wieku 24 lat, w większości ankietowani byli niezadowoleni, twierdząc, że woleliby ważyć mniej. Kobiety ważące średnio około 61 kg deklarowały, że chciałyby być o mniej więcej 4 kg lżejsze, natomiast mężczyźni, których średnia waga wynosiła 77 kg deklarowali, chęć schudnięcia o około 1-2 kg.

Co interesujące, kobiety deklarujące zadowolenie ze swojej wagi były bliskie niedowagi, z indeksem BMI na poziomie 19. Spośród osób z prawidłową dla swojego wzrostu i wieku wagi zadowolonych z takiego stanu rzeczy było tylko 13 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn.

Czas zmienia wzorce

Przez dekadę większość osób zmodyfikowała swój wagowy ideał, przybliżając wartość do tej, jaką faktycznie wskazywała waga, na której stawali. U niemalże wszystkich zanotowano także wzrost masy ciała, średnio o 4,8 kg wśród kobiet i o 6,3 kg wśród mężczyzn.

- Jesteśmy genetycznie predysponowani do nabierania z wiekiem masy. Sprzyjają temu także czynniki środowiskowe - zauważyła Kärkkäinen. Wyniki jednoznacznie jednak wykazały, że ogromna część młodych ludzi w wieku 20 lat jest niezadowolona ze swojego ciała.

Niebezpieczne negatywy

- Poprzednie badania wykazały, że niezadowolenie ze swojego ciała "napędza" do stosowania różnych diet, co paradoksalnie prowadzi do nabierania z czasem kilogramów. Żeby zatrzymać tę szkodliwą tendencję, konieczne jest mocniejsze propagowanie pozytywnego postrzegania własnego ciała i zdrowych standardów wagowych - podkreśliła Kärkkäinen.

Negatywne postrzeganie swojego ciała nierzadko wiąże się z depresją, niską samooceną, brakiem satysfakcji z życia i stanowi doskonałe podłoże, na którym mogą rozwijać się zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja.

Skup się na zdrowiu, nie wadze

Zamiast przejmować się wagą i tym, ile powinniśmy schudnąć, sugerujemy przejmowanie się jedynie tym, czy zawartość naszego talerza jest zdrowa i właściwie zbilansowana. Zdrowe żywienie oznacza zdrowe ciało nieobciążone nadprogramowymi kilogramami. Nie wiesz, jak jeść? Zainspiruj się jedną z pięciu najzdrowszych kuchni świata.

Aktywny ranking. Najlepsze diety
Aktywny ranking. Najlepsze diety TVN Meteo Active

Autor: stella/map / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości