Najnowsze

Czy sierpień naprawi błędy lipca?

Najnowsze

Prognoza pogody na dziś
TVN MeteoPrognoza pogody na dziś

Zapowiada się duża różnica między północą a południem Polski.

Sierpień zacznie się upalną pogodą, ale z miesięcznej prognozy średniej temperatury powietrza wynika, że w niektórych miejscach ten miesiąc może być chłodniejszy od przeciętnego.

Poniżej średniej nad morzem

Nieco chłodniejsza pogoda niż zwykle w sierpniu możliwa jest w północnej Polsce, a przede wszystkim na wybrzeżu Bałtyku oraz na Pomorzu. W prognozie odchylenie temperatury w sierpniu tego roku od średniej wieloletniej temperatury w tym miesiącu nie jest jednak duże i wynosi maksymalnie ok. 1 stopnia.

Cieplejsze południe

Z tej samej prognozy wynika, że na południu kraju w sierpniu może być cieplej niż zazwyczaj. Prognoza przewiduje średnią temperaturę wyższą od przeciętnej o ok. 1 st. C. Cieplej niż zwykle w sierpniu ma być - według amerykańskiej prognozy - m.in. na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Przewidywane odchylenie od średniej temperatury miesięcznej na południu kraju (na plus) oraz na północy (na minus) nie występuje w pozostałych regionach kraju. To znaczy, że prognoza przewiduje średnią temperaturę w sierpniu tego roku na podobnym poziomie do średniej wieloletniej.

Prognoza odchylenia od średniej temperatury w sierpniu. Kolor niebieski na mapie oznacza: temperatura poniżej średniej, kolor pomarańczowy: temperatura powyżej średniej.

Prognoza odchylenia od średniej temperatury w sierpniu (NOAA)
Prognoza odchylenia od średniej temperatury w sierpniu (NOAA)Prognoza odchylenia od średniej temperatury w sierpniu (NOAA)NOAA

Mokra północ, suche południe

W prognozie amerykańskiej agencji NOAA sierpień 2017 r. może być z nieco większą ilością opadów niż zwykle w północnej Polsce (czyli tam gdzie ma być również chłodniej niż normalnie w sierpniu). Z kolei na południu kraju suma opadów ma być lekko poniżej średniej. W pozostałych częściach Polski opadów ma być tyle co zwykle w tym miesiącu.

Prognoza odchylenia od średniej sumy opadów w sierpniu. Kolor zielony na mapie oznacza: suma opadów powyżej średniej, kolor pomarańczowy: suma opadów poniżej średniej.

Prognoza odchylenia od średniej sumy opadów w sierpniu (NOAA)
Prognoza odchylenia od średniej sumy opadów w sierpniu (NOAA)Prognoza odchylenia od średniej sumy opadów w sierpniu (NOAA)NOAA

Autor: tw / Źródło: NOAA

Źródło zdjęcia głównego: NOAA/Visualhunt

Pozostałe wiadomości