Czy na Święta potrzebny jest śnieg?

[object Object]
"Białe święta w naszym klimacie są, niestety, rzadkością"Fakty TVN
wideo 2/7

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę bożonarodzeniową na portalu tvnmeteo.pl. No właśnie. Dlaczego ilekroć zaczyna się grudzień i pojawiają pierwsze świąteczne lampki, zaczynamy pytać, czy będą białe Święta?" -pisze dla nas synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Wiele redakcji i portali meteorologicznych w Europie przygotowuje specjalne szacunki i prognozy tylko na ten okres. Cieszą się dużą popularnością. A brytyjskie zakłady bukmacherskie tradycyjnie przyjmują zakłady na "białe Święta".

"I'm dreaming of a white Christmas"- to słowa piosenki sprzed osiemdziesięciu lat, rozlegające się w grudniu w każdym zakątku kuli ziemskiej. Piękna, melancholijna, wprowadza świąteczny nastrój, bo jest w niej marzenie "o białych świętach, jak te, które w pamięci mam, gdy choinka świeci i cichną dzieci, by usłyszeć dzwonki sań".

Wspomnienie śnieżnych zim

Piosenka "White Christmas" wykonana pierwszy raz przez Binga Crosby'ego w 1941 roku pozostaje najbardziej popularną świąteczną piosenką, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa. Napisał ją Irving Berlin, amerykański Żyd, który urodził się w 1888 roku w Mohylewie na terenie Carstwa Rosyjskiego jako Israel Isidore Baline. Gdy miał pięć lat, jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Czy chłopiec wywiózł w pamięci obraz śnieżnych mroźnych zim wschodniej Europy? Takie właśnie wspomnienie zim, dworów i chat w zaspach śniegu wywieźli nasi dziadkowe z przedwojennych Kresów Wschodnich.

Irving Berlin nie kultywował chrześcijańskiej tradycji Bożego Narodzenia, jednak tworząc "White Christmas" pewnej nocy w suchej gorącej Arizonie kierował się sentymentem dla Świąt kojarzących się z dzieciństwem. Były to zabawy na śniegu w czasie, gdy zima w grudniu była czymś oczywistym. Napisał ją również z wielkiej tęsknoty za zmarłym w Boże Narodzenie 1928 roku maleńkim synkiem.

Irving Berlin (zdjęcie z 1941 roku) (Wikipedia/Domena Publiczna)wikipedia/domena publiczna

Bez śniegu nie ma magii świąt?

Słowa "Niechaj będą radosne twe dnie i niech białe będą wszystkie z Twych Świąt" zabrzmiały w czasie, gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej. W święta 1942 roku "White Christmas" nadawano przez stacje radiowe dla amerykańskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach. Melancholijne "I'm dreaming of a white Christmas" i dziś oddaje nasze nastroje i tęsknoty.

Czy musi spaść śnieg, by pojawiła się magia? Gdy w redakcji tvnmeteo.pl poruszyliśmy ten temat, Tomasz Wasilewski zwrócił uwagę, że we wszelkich reklamach o tematyce świątecznej pojawia się śnieg, padające malowniczo białe płatki, "jakby firmy reklamowe nie zauważyły jeszcze, że klimat się ociepla, a śnieg na Święta to jakiś ewenement". To pewnie stąd, że reklama sprzedaje nam marzenie.

W wymarzone Boże Narodzenie najważniejsze są miłość, zaufanie, troska, szczerość. W centrum uwagi jest wtedy Święta Rodzina i każda nasza zwykła rodzina. Tak dzieje się na całym świecie w wielu kulturach. Boże Narodzenie jest pociągające dla wyznawców innych religii niż chrześcijaństwo. Jak to wytłumaczyć? Rodzina była w historii ludzkości zawsze najważniejsza, ponad wszelkie systemy wierzeń. Pozwalała przetrwać grupom ludzkim trudy życia i chronić najsłabszych, czyli dzieci. Dziś w Boże Narodzenie ważna jest bliskość. Tulimy dziecięce główki nucąc kolędy. Nie najważniejsze są stosy prezentów czy suto zastawione stoły.

PRZEŚLEDZILIŚMY, JAK WYGLĄDAŁY ŚWIĘTA W UBIEGŁYCH LATACH

"Białe święta w naszym klimacie są, niestety, rzadkością"
"Białe święta w naszym klimacie są, niestety, rzadkością"Fakty TVN

Białe Święta? Mogą zostać nam tylko marzenia

Wieki temu Boże Narodzenie zastąpiło w Europie pogańskie Święto Światła (u Słowian Świtu Światła). To czas najdłuższych ciemnych nocy w całym roku, który ludzie lepiej znosili, trzymając się razem w cieple i wzajemnej trosce. Obserwowano Słońce chowające się na długo za horyzontem i czekano na odrodzenie życiodajnego światła, na przybieranie dnia i skracanie nocy. W Boże Narodzenie zaczyna powolutku wydłużać się krótki zimowy dzień. Dobrze było wtedy i nadal jest dobrze przetrwać ten czas z ukochanymi ludźmi i zwierzętami w ciepłym schronieniu. Miło przyglądać się cichej, śpiącej naturze. Tym przyjemniej i lepiej dla niej, gdy otulona jest kołderką śniegu.

Czy aura w tym roku otuli nas i krajobraz białym puchem? Modele meteorologiczne robią co mogą, jednak szanse na śnieg w Święta od kilku dni maleją. Możliwe, że pozostanie nam tylko nucić "I'm dreaming of a white Christmas"...

PRZECZYTAJ, CO NA ŚWIĘTA PROGNOZUJE ARLETA UNTON-PYZIOŁEK

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com

Pozostałe wiadomości