Najnowsze

Cztery lata więzienia, bo nie przewidzieli trzęsienia?

Najnowsze

Zabytkowe centrum L'Aquili w dużej części zostało zruinowane

Nawet na cztery lata do więzienia mogą trafić naukowcy, którym zarzuca się nieumyślne spowodowanie śmierci 309 mieszkańców środkowowłoskiej L'Aquili. Zdaniem prokuratury nie docenili oni ryzyka wystąpienia trzęsienia ziemi, które pamiętnego 6 kwietnia 2009 roku nawiedziło miasto. Ich proces właśnie dobiega końca.

Przed sądem po tragicznym trzęsieniu ziemi stanęło sześciu włoskich naukowców i przedstawiciel włoskiego Departamentu Obrony Cywilnej. Proces, który trwa już od mniej więcej roku, wywołuje ogromne emocje pośród włoskich i światowych geologów. Podkreślają oni, że trzęsienia ziemi nie da się przewidzieć.

Prokuratura twierdzi jednak, że w procesie chodzi nie o "przewidywanie nieprzewidywalnego". We wtorek w swojej końcowej wypowiedzi oskarżenie zaznaczyło, że mężczyznom zarzuca się przede wszystkim niewłaściwą ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia trzęsienia, a także podanie do wiadomości publicznej fałszywej informacji.

Mowa końcowa obrony będzie miała miejsce we wtorek 9 października. Jeszcze w tym samym miesiącu sąd powinien ogłosić wyrok.

Ranni, bezdomni

Trzęsienie ziemi w L'Aquili miało siłę 6,3 stopni w skali Richtera. Wiele budynków w miejscowości uległo całkowitemu zniszczeniu, w gruzach legła także historyczna zabudowa miasta. Na skutek katastrofy nie tylko zginęły setki ludzi, lecz także półtora tysiąca zostało rannych, a 17 tys. straciło dach nad głową.

Autor: map/rs / Źródło: livescience.com

Pozostałe wiadomości