Najnowsze

Często malujesz paznokcie? Możesz przez to tyć

Najnowsze

shuterstockMalowanie paznokci może zaburzać gospodarkę hormonalną

Często malujesz paznokcie? Uważaj - pewien składnik lakieru może zaburzać Twoją gospodarkę hormonalną sprawiając, że łatwo nabierzesz dodatkowych kilogramów.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Malowanie paznokci może być pośrednią przyczyną Twojej nadwagi. Brzmi jak żart, prawda? Nie według wyników badań grupy uczonych z Uniwersytetu Duke (amerykański uniwersytet w Durham w stanie Karolina Północna - przyp. red.) i organizacji non-profit Environmental Working Group, specjalizującej się w badaniach i orzecznictwie w zakresie toksycznych substancji chemicznych, subwencji rolnych, gruntów publicznych i odpowiedzialności korporacyjnej.

Im częściej, tym gorzej?

Ich badania wykazały, że pewien składnik lakierów do paznokci - fosforan trifenylu (TPHP) - może przenikać do krwi i zaburzać gospodarkę hormonalną. Jest szczególnie niebezpieczny dla tych osób, które często malują paznokcie.

Fosforan trifenylu sprawia, że lakier na paznokciach utrzymuje się dłużej i jest trwalszy, ale także wykorzystuje się go w produkcji plastiku i pianki poliuretanowej, aby ograniczyć jej łatwopalność. W lakierach do paznokci zastępuje ftalany wykazujące niepokojący wpływ na zdrowie.

Częsty składnik

Odrębne badania TPHP na zwierzętach wykazały, że wpływa on bezpośrednio na gospodarkę hormonalną, negatywnie działając na proces reprodukcyjny i powodując problemy w rozwijającym się organizmie. W przypadku ludzi przyczynia się on natomiast do nadwagi.

TPHP jest obecne w ponad 49 proc. różnych lakierów spośród 3 tys. dostępnych na rynku. Częściej jest obecny w lakierach bezbarwnych aniżeli kolorowych. Niektórzy producenci nie wspominają nawet o obecności tego składnika.

Nawet 7 razy więcej

Zespół badaczy stawiający taką tezę swoje wyniki opublikował na łamach magazynu "Environment International". Wyniki otrzymano, badając mocz 26 osób przed i po pomalowaniu lakierem zawierającym przynajmniej 1 proc. TPHP w swoim składzie. W przeciągu 2 do 6 godzin 24 uczestników badania miało podwyższony poziom fosforanu difenylu (DPHP), wskazujący na to, że TPHP przeniknął do organizmu i został przezeń przetworzony. Po 10 do 14 godzin po pomalowaniu poziom DPHP był już 7-krotnie wyższy.

Prewencyjne usunięcie

Choć naukowcy nie są jednoznacznie przekonani o sposobie wpływu tego składnika, zasugerowali, aby TPHP zostało przez producentów lakierów do paznokci usunięte na rzecz nieszkodliwego dla ludzkiego organizmu składnika. Kate Hoffman, współautorka publikacji, podkreśliła w rozmowie z Yahoo, że kobiety malujące paznokcie powinny szczególnie uważać i starać się unikać nakładania lakieru na skórki dookoła płytki, zwłaszcza, jeśli na wałach okołopaznokciowych mają drobne ranki.

Autor: stella/map / Źródło: ELLE, Environment International

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock

Pozostałe wiadomości