Czekoladowa rewolucja. Kalorii mniej, a przyjemność ta sama

Czekolada o połowę mniej kaloryczna i równie smaczna?

Amerykańskim naukowcom udało się ziścić marzenie tysięcy kobiet - stworzyli substancję, dzięki której nie trzeba już martwić się o linię.

Zwykle słodycze, na których widnieje informacja o niższej zawartości cukru lub tłuszczy, mają kiepski smak. Tak jak np. czekolada - ta "fit" zwykle smakuje o wiele gorzej niż jej bardziej tucząca odpowiedniczka. To dlatego, że tłuszcze nadają jej ten aksamitny posmak, za jakim wszyscy przepadamy.

Zastąpią tłuszcz wodą, sokiem lub... wódką

Naukowcy stworzyli tzw. "gąbeczki" - małe bąbelki, które pozwalają na połączenie substancji, które się nie mieszają, tak jak np. woda i olej. Globulki, które opracowali, mają za zadanie przechowywać żądaną substancję. Można nimi zastąpić tłuszcz z czekolady, nie tracąc jej "aksamitnej" właściwości. Badacze z University of Warwick podali, że może to być woda, sok, lub... alkohol. Są malutkie, ich średnica to zaledwie 30 milionowa metra - zaledwie połowa średnicy ludzkiego włosa.

Z piasku i pancerza

"Skorupka" kulek, które stworzyli, to krzemionka koloidalna i chitosan. Pierwsza substancja jest składnikiem piasku, druga jest z kolei składnikiem pancerzy skorupiaków. Dla osób na nie uczulonych jest niebezpieczna. Nadmierne ich spożywanie nie jest wskazane, więc naukowcy wciąż głowili się nad innymi możliwościami.

Doktor Stefan Bon, naukowiec prowadzący eksperyment wyjaśnił, że zespół wpadł na pomysł, by zastosować żel z alkoholem. Pozwoliło to usunąć połowę tłuszczu z czekolady. - Pracowaliśmy bardzo ciężko w laboratorium nad sposobem, który mógłby to umożliwić. Wpadliśmy na pomysł, by zamiast tych pancernych skorupek zrobić malutkie galaretki, w tym przypadku z wódki, ale można też użyć np. soku owocowego - tłumaczył dr Bon.

Autor: mb/mj / Źródło: BBC News

Pozostałe wiadomości