Najnowsze

"Czekałem na nią 19 lat".Zorza polarna nad Polską

Najnowsze

Zorza polarna w obiektywach internautów
Kontakt MeteoZorza polarna w obiektywach internautów

Suwalszczyzna, Łomża, a nawet okolice Wrocławia czy Małopolska - to tylko niektóre z miejsc w naszym kraju, z których można było we wtorek (17 marca) obserwować zorzę polarną.

We wtorek (17 marca) po południu notowano 8. stopień w indeksie KP, który mierzy intensywność zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego. Im burza jest silniejsza, tym większe prawdopodobieństwo, że zorzę można będzie zaobserwować z naszego kraju. Wtorkowa burza magnetyczna miała siłę 8, a to oznacza, że można ją było zaobserwować w wielu zakątkach Polski.

Zdjęcia zorzy

Otrzymaliśmy zdjęcie zorzy, która została zaobserwowana w Nowogrodzie Łomżyńskim.

- Było ją widać ode mnie z okna. Później pojechałam za miasto, gdzie nie ma świateł. Tam to był spektakl, jakby ktoś sypał piaskiem po niebie - mówi Magdalena Buczyńska, która widziała zorzę. - Za pierwszym razem przypominało to różową chmurę. Później już się nie powtórzyło - dodaje.

Zjawisko można było również zaobserwować w okolicach Żegociny (woj. małopolskie).

- 19 lat czekałem, aby to zobaczyć na własne oczy. Gra i taniec świateł były niezwykłe, czasami było ją [zorzę - red.] widać gołym okiem - pisze Dawid Kaleta. - Nigdy nie zapomnę tego momentu. Chciałbym zobaczyć tak piękną zorzę jeszcze raz - dodaje.

Zorza polarna widziana była nawet w okolicach Wrocławia. Otrzymaliśmy od Cezarego Sienkiewicza zdjęcie tego zjawiska.

- Interesuję się meteorologią oraz astronomią, dlatego takie zjawisko to dla mnie ogromne wydarzenie. Gołym okiem nie było widać tak naprawdę wiele, jedynie jaśniejszy pas widoczny na środku zdjęcia. Jednak aparat widzi trochę więcej, dłuższy czas naświetlania i efekt powalał od pierwszego ujrzenia - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Cezary Sienkiewicz.

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZOBACZ W SERWISIE KONTAKT 24

Zorza okiem Adama Kumiszczy
Zorza okiem Adama KumiszczyAdam Kumiszcza

Zorza w Polsce m. Strzelno

Zorza w Polsce m. StrzelnoOla Dettlaff

Zorza w obiektywie Karola Wójcickiego
Zorza polarna widziana w okolicach Żegociny (fot. Dawid Kaleta)
Zorza polarna widziana w okolicach Wrocławia (fot. Cezary Sienkiewicz)
Zorza zaobserwowana we wtorek
Zorza zaobserwowana we wtorek (fot. Magdalena Buczyńska)Zorza zaobserwowana we wtorek
Zorza polarna widziana w okolicach Żegocin (fot. Dawid Kaleta)

Po zachodzie słońca

Zorzę, podobnie jak inne zjawiska na niebie, najlepiej obserwować z miejsc, które nie są zanieczyszczone światłem, a zatem takich, do których nie dociera żadne światło sztuczne (łuny znad miast, oświetlenie uliczne, itp.). Oczywiście należy również szukać jej na niebie po zachodzie słońca.

Czekamy na Wasze zdjęcia.

Autor: mab/mk / Źródło: NOAA, aurora-service.eu

Pozostałe wiadomości