Najnowsze

Czechy: 27 st. tuż za polską granicą

Najnowsze

W Pradze też było gorąco

Początek października upływa w Czechach pod znakiem rekordowo wysokich temperatur. W graniczącym z Polską Jaworniku słupki rtęci podskoczyły w poniedziałek do 27 stopni Celsjusza.

Według specjalistów z Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego, temperatura odczuwalna była wyższa niż 27 st. C - pomiary prowadzone są w cieniu, a przez cały dzień w kraju było bardzo słonecznie.

Najcieplejszy północny wschód

Rekordowo wysokie temperatury padły w siedmiu miejscach republiki, przede wszystkim w północno-wschodniej części kraju. Poza Jawornikiem, gdzie po raz ostatni tak wysoką temperaturę zanotowano w 1985 roku, wyjątkowo ciepło było w miejscowościach: Jesenik (w województwie ołomunieckim, niedaleko Jawornika), Velke Mezirziczi, Moravske Budiejovice, Svietla Hora, Protivanov i Nedviezi.

W stolicy Czech, Pradze, gdzie pomiary prowadzi się od 1775 roku, o godz. 15.00 zarejestrowano aż 24,3 st. C. Październikowy rekord wynosi tymczasem nieco ponad 26 st. C.

Ciepło cieszy winiarzy

Letnimi temperaturami wyjątkowo cieszą się czescy winiarze. Już wcześniej zdarzyło im się informować, że bieżący rok był bardzo dobry dla plonów, a panujące wczesną jesienią ciepło służy zbiorom winogron, które dzięki słońcu będą słodsze.

Meteorologowie podają, że dobra pogoda utrzyma się w Czechach do końca tygodnia. W piątek Czesi powinni się liczyć z nadejściem prawdziwej, chłodnej jesieni.

Autor: map/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości