Najnowsze

Czasy Neptuna minęły, teraz zbliża się Oktavia. Śnieżyce nie odpuszczają Amerykanom

Najnowsze


Stany Zjednoczone w tym sezonie zmagają się z atakami śnieżyc. Ostatnio nad USA nasunęła się śnieżyca Neptun, a teraz Amerykanie drżą przed Oktavią.

Śnieżyca Neptun przeszła w niedzielę nad północno-wschodnią częścią USA. Obecnie nad Stany Zjednoczone sunie Oktavia, bo tak nazywa się kolejna śnieżyca. Tym razem gwałtownej pogody mogą spodziewać się mieszkańcy rejonu od centrum USA do Stanów Środkowoatlantyckich (Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania, Maryland, Delaware, Dystrykt Kolumbia, Wirginia i Wirginia Zachodnia). Według wcześniejszych prognoz, Oktavia miała uderzyć w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Prognozy

Najintensywniejsze opady śniegu prognozowane są w południowej części stanu Missouri, w pobliżu rzeki Ohaio, w Appalachach oraz w stanie Kentucky. Lokalni synoptycy przewidują, że spadnie do 30 cm śniegu.

Z kolei mieszkańcy Oklahomy, Arkansas, Missisipi, Alabamy, Tennessee, Karoliny Południowej i Północnej mogą spodziewać się opadów marznącego deszczu. Na tym obszarze warunki na drogach mogą być wyjątkowo trudne.

We wtorek czasu lokalnego osłabiona burza śnieżna Oktavia może przesunąć się na północny wschód kraju.

Neptun odpuścił

Wcześniej północno-wschodnie regiony USA dotknięte zostały przez śnieżyce Neptun. Porywy wiatru dochodziły do prawie 100 km/h, a sumę opadów śniegu wyliczono na 50 cm. Tyle spadło m.in. w Ipswich, nadmorskim miasteczku na północny wschód od Bostonu. Opady śniegu oraz silny wiatr przyczyniły się do powstania zamieci, która mocno ograniczała widzialność nawet na poziomie pierwszego piętra. Poza tym życie mieszkańców tamtych terenów mocno utrudnia temperatura. W Bostonie w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 1 termometry wskazywały -8 st. C, ale temperatura odczuwalna wyniosła już zaledwie -18 st. C. Co gorsza, ma być coraz zimniej. W niedzielę w Albany w Nowym Jorku temperatura odczuwalna miejscami spadła do -30 st. C.

Niebezpiecznie na drogach

Odwołano 1750 lotów pasażerskich głównie do i z portów lotniczych w Bostonie i w Nowym Jorku.

W niedzielę rano gwałtowna pogoda przyczyniła się również do zerwania linii energetycznych, które pozbawiły prądu około 250 tys. odbiorców w 17 stanach.

Gubernator Massachusetts Charlie Baker wezwał kierowców do pozostania w domach całą niedzielę i poniedziałek, który ze względu na święto jest wolny od pracy. Ma to zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadków i ułatwić odśnieżanie, które ze względu na śnieżycę i tak jest mało efektywne. W niedzielę rano trzeba było zamknąć drogę stanową 195, na której utknął pług, poinformowała policja.

Rekordowa zima

Niedzielna śnieżyca jest czwartą, jaka nawiedziła Boston w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Dzięki temu luty 2015 zapisał się jako najbardziej śnieżny miesiąc w całej historii pomiarów w Bostonie. Meteorolodzy wyliczyli, że zdążyło już spaść 1,8 metra śniegu.

Trudna sytuacja pogodowa ma potrwać do poniedziałku.

Autor: mar, mab/kt / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości