Najnowsze

"Czarna Piękność" - niepowtarzalna marsjańska cząstka na Ziemi

Najnowsze

NASA"Czarna Piękość" w całej okazałości

Naukowcy przypuszczali, że znaleziona cztery lata lata temu na Ziemi marsjańska skała jest jedyna w swoim rodzaju. Teraz mają już pewność. "Czarna Piękność" jest wyjątkowo wiekową skałą Czerwonej Planety. Ponadto budują ją także inne minerały niż resztę skał pochodzenia marsjańskiego, jakie dotarły na naszą planetę.

Meteoryt Northwest Africa NWA 7034, który znaleziono w 2011 roku na marokańskiej części Sahary, jest niepowtarzalną skałą na naszej planecie. Zaledwie 319,8-gramowy odłamek stanowi fragment skał budujących Marsa. Kawałek skorupy Czerwonej Planety okazał się być wiekowy. Dotychczas sądzono, że liczy sobie 2,1 miliardów lat, ale po dokładnej analizie naukowcy uznali, że skała jest o ponad dwa razy starsza i oszacowali jej wiek na 4,4 mld lat. Ponadto wyróżnia się także składem.

Zgodnie z najnowszymi badaniami, takie kamienie zajmują znaczące obszary Czerwonej Planety.

Skały "wychodzą" na wierzch

Naukowcy przeprowadzili pomiary spektroskopowe meteorytu. Okazało się, że skały takie jak te można spotkać na marsjańskich ciemnych równinach, gdzie powłoka czerwonego marsjańskiego pyłu jest cienka. Twory, które miejscami się pod nią kryją, są odsłaniane na powierzchni.

- Analizy wykazują, że marsjański meteor znany jako Czarna Piękność (ang. Black Beauty) jest właśnie przedstawicielem tego typu skał - informuje Kevin Cannon, absolwent Uniwersytetu Providence w USA i autor badań.

Niepowtarzalna skała

Naukowcy już w 2011 roku, na początku analiz nad "Czarną Pięknością", wiedzieli, że jest ona niezwykła i wyjątkowa. Chemiczne badania potwierdziły, że pochodzi z Marsa, jednak jej skład różnił się od wszystkich innych marsjańskich skał, jakie znaleziono na naszej planecie. Do czasu odkrycia Black Beauty wszystkie skały pochodzące z Czerwonej Planety należały do meteorytów typu SNC, które charakteryzują się młodym wiekiem krystalizacji. Są to skały magmowe, wykonane z materiału wulkanicznego.

Jednak okazało się, że skała znaleziona przed laty na pustyni jest brekcją czyli skałą, która zawiera wiele typów materiału - w tym bazalt. W jej składzie znaleźć też można osadowe fragmenty skorupy planety, zbadane przez marsjańskie łaziki. Eksperci twierdzą, że stanowi ona fragment skorupy powierzchni Czerwonej Planety, unikatowy na powierzchni Ziemi.

Duże połacie nietrwałego głazu

Naukowcy wyjaśniają, że badania spektralne Czerwonej Planety udowodniły, że ciemne obszary, na których wyłaniają się głębsze skały Marsa, zajmują większość powierzchni tej planety. Obszary te pokrywa mała warstwa marsjańskiego pyłu, dlatego skały są widoczne na powierzchni. Są one zbudowane z tego samego materiału co nasza "Czarna Piękność". Badania za pomocą metod spektralnych polegają na uzyskaniu i analizie widma energii, jaką emitują, pochłaniają, lub rozpraszają cząsteczki.

- Analizy sugerują, że jeśli próbowalibyśmy podnieść materiał skalny typu "Black Beauty" z powierzchni Czerwonej Planety, ona najprawdopodobniej rozpadła by nam się w rękach, ponieważ jest bardzo nietrwała - tłumaczy Cannon.

"Czarna Piękość" w całej okazałościNASA

Zobacz co naukowcy mówili na temat Black Beauty rok po jej znalezieniu:

12.10 | Mars na Ziemi
12.10 | Mars na ZiemiTVN Meteo

Autor: AD/rp,map / Źródło: Sciencedaily

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości