"Cytrusowe Pendolino" pędzi do Polski. Na horyzoncie przedwiośnie?

Prognoza na dziś
Prognoza na dziś
TVN Meteo
TVN MeteoPrognoza na dziś

Kanadyjczycy mają w pogodzie swój "Ananasowy Ekspres", a Polaków w najbliższym czasie nawiedzi "Cytrusowe Pendolino".

Do Kanady popłynęły dość ciepłe i nasączone jak ananas sokiem, bardzo wilgotne, śniegonośne masy powietrza z rejonu Hawajów, największego producenta ananasów na świecie. Do Europy Zachodniej i Środkowej, w tym do Polski, niedługo popłyną ciepłe masy powietrza z południowego-zachodu i południa, znad Morza Śródziemnego, rejonu produkującego cytrusy.

Przedwiosenna aura na horyzoncie

W Europie zrobi się cieplej. W najbliższych dniach temperatura na południu Hiszpanii osiągnąć może 18, 20 stopni, we Włoszech 14, 16 stopni. Coraz wyższe wartości temperatury pojawiać się będą na polskich termometrach. I chociaż w poniedziałek 9 lutego w Polsce sypie śnieg od Suwalszczyzny i Mazur, przez Mazowsze, Ziemie Łódzką po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie, to meteorolodzy widzą już na horyzoncie przedwiosenną aurę.

W świetle dzisiejszych modeli prognostycznych do środy będzie w Polsce pochmurno i mglisto, z coraz bardziej słabnącymi opadami śniegu, deszczu i mżawki. Temperatura powietrza do środy w najcieplejszym momencie dnia wynieść ma do 1 st. na wschodzie i 4 st. na zachodzie.

Od czwartku postępować mają od południa rozpogodzenia i wkraczać cieplejsze oraz suchsze masy powietrza rozpraszającego niskie, szare chmury. Od czwartku do niedzieli pojawiać się ma coraz więcej przejaśnień, rozpogodzeń, a miejscami zupełnie bezchmurnego nieba.

Napływ ciepłych mas powietrza i silniejszy dopływ promieni słonecznych podniesie temperaturę w godzinach popołudniowych do 2-6 stopni na północy i 4-8 stopni na południu. Powieje cieplejszy, łagodny południowy wiaterek, zapachnie marcem. Wiosenne zrobi się na Podhalu, gdzie temperatura wzrośnie do 5 st. Malowniczo, słonecznie i lekko powyżej 0 st. będzie w górach.

Zima jeszcze do nas wróci?

Czy wiosenna pogoda w lutym z nami zostanie na długo? Raczej nie. Jest duże prawdopodobieństwo, że w drugiej połowie lutego pogodą w naszej części Europy rządzić będzie rosyjski wyż, a ten podrzucić nam może "nieogrzewaną marszrutkę".

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości