Cyklon wykoleił pociąg w Australii. Ulewy, trąby powietrzne, skażenie

Potężny grad spadł m.in. w Melbourne

Gwałtowne burze, trąby powietrzne i gradobicia przeszły w Boże Narodzenie nad Australią. Niszczyły domy i samochody m.in. w Melbourne. Ulewne deszcze podmyły drogę kolejową na północy kraju, na skutek czego doszło do wykolejenia pociągu przewożącego toksyczne substancje. Zagrożone jest lokalne środowisko.

Australijskie służby ratunkowe dostały prawie trzy tysiące zgłoszeń po tym, jak gwałtowne burze przetoczyły się nad Melbourne i stanem Victoria.

Ulewne deszcze i grad niszczyły budynki i samochody. Kule gradowe w niektórych miejscach miały wielkość piłek do krykieta. Mieszkańcy porównywali je do serii z karabinu.

- Nie słyszałem czegoś takiego nigdy w życiu. Jakby zewsząd strzelały karabiny - opowiada jeden z mieszkańców stolicy stanu Victoria.

Przez stan Victoria przeszły też dwa tornada. Jak podają lokalne media, wiatr był tak silny, że przewracał samochody.

Wykolejony pociąg

Ulewny deszcz towarzyszący cyklonowi podmył tory kolejowe wokół mostu na rzece Edith. Doprowadziło to do wykolejenia się 20-wagonowego pociągu towarowego.

Poważnie ucierpiało dwóch maszynistów, a pomoc nadeszła bardzo późno. Helikopter ratowniczy, który miał szybko przewieźć obydwu mężczyzn do pobliskiego szpitala musiał zawrócić ze względu na silny wiatr i deszcz.

Skażone środowisko

Pociąg przewoził duże ilości dwutleneku węgla i koncentrat miedzi, których spora część wylała się do pobliskiej rzeki.

- Środowisko naturalne mogło zostać skażone, ale na razie nie wiemy na jaką skalę. Rozlewisko utrudnia nam badania, ale już wkrótce, jak tylko wody opadną, powrócimy na ten teren - mówi rzecznik prasowy Ochrony Środowiska.

Niszczycielski cyklon Grant

Obszar niskiego ciśnienia, znajdujący się jeszcze kilka dni temu na północ od Australii, rozwinął się w cyklon Grant. Burza poruszała się chaotycznie w kierunku wschodnim, ale zgodnie z przewidywaniami synoptyków, skierowała się na południe.

W niedzielę rano na wybrzeżu notowano już dochodzące do 73 km/h podmuchy wiatru. Podczas towarzyszących burzom ulewnych opadów, miejscami spadło prawie 300 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Autor: mm//ms,ŁUD / Źródło: weatherzone.com.au

Pozostałe wiadomości