Cyklon, orkan, tajfun, huragan. Czym się różnią?

Ubiegłoroczny sezon huraganów nad Atlantykiem
NOAAUbiegłoroczny sezon huraganów nad Atlantykiem

Huragany, orkany, tajfuny i cyklony są wirami powietrza związanymi z ośrodkami niskiego ciśnienia. Mimo różnych nazw jest to jedno i to samo zjawisko. Czym się różnią? Głównie miejscem występowania.

Huragany, orkany, tajfuny i cyklony są typami cyklonu tropikalnego. Są to energetyczne zjawiska związane z układami niskiego ciśnienia, w których nie występują fronty atmosferyczne. Rozwijają się nad ciepłymi wodami. Ze względu na efekt Coriolisa, na półkuli południowej wirują zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a na półkuli północnej - przeciwnie.

Rozróżnienie pomiędzy huraganem, orkanem, tajfunem, a cyklonem zależy właściwie wyłącznie od tego, gdzie się utworzy.

Huragan

I tak z huraganami mamy do czynienia na Atlantyku i wschodnim Pacyfiku. Ekstrema tworzące się wzdłuż wschodniego wybrzeża USA, w okolicy Karaibów, ale także - choć rzadziej - wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Meksyku nazywamy huraganami.

Orkan

Nazwa orkan pierwotnie oznaczała cyklon tropikalny formujący się w rejonach Oceanu Indyjskiego. Od kiedy jednak w Europie Zachodniej i Środkowej zaczęły pojawiać się potężne cyklony niosące huraganowe wiatry, nazwę tę zaczęto stosować także w odniesieniu do takich właśnie zjawisk.

Tajfun

Kiedy z kolei cyklon tropikalny formuje się zachodnim Pacyfiku pomiędzy 180 i 100 południkiem, zyskuje nazwę tajfunu. Oznacza to, że formują się one w Japonii, Chinach czy na Filipinach.

Cyklon

W południowo-wschodniej części Oceanu Indyjskiego i na południowo-zachodnim Pacyfiku (tutaj cyklony tropikalne poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara) tworzą się cyklony. Czyli mamy z nimi do czynienia zarówno w Indiach i Bangladeszu, jak i w Australii.

Prędkość wiatru

Cyklony tropikalne można rozróżniać także ze względu na ich siłę. I tak najsłabsze z nich, w których prędkość wiatru nie przekracza 17 m/s, nazywa się depresją tropikalną. Takie z wiatrem do 33 m/s określa się mianem sztormu tropikalnego bądź burzy tropikalnej. Niszczycielską siłę mają huragany, orkany, tajfuny i cyklony, w których wiatr wieje z prędkością przekraczającą 33 m/s.

Autor: pk/mj / Źródło: tvnmeteo.pl, npr.org

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości