Najnowsze

Cyklamen - uprawa i pielęgnacja cyklamenu perskiego (fiołka alpejskiego)

Najnowsze

[object Object]
Właściwości lecznicze podbiałutvnmeteo.pl
wideo 2/5

Cyklamen perski, znany również jako fiołek alpejski, to popularna roślina doniczkowa, uprawiana głównie ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty. Sprawdź, jak pielęgnować i podlewać cyklameny w domu, by odwdzięczyły się pięknymi kwiatami.

Cyklameny, inaczej: fiołki alpejskie, są powszechnie spotykanymi roślinami doniczkowymi.

Cyklamen jest rośliną dość trudną w uprawie. Potrzebuje chłodu, temperatura powietrza w pokoju, w którym uprawiane są cyklameny, nie powinna przekraczać 16 st. C.

Cyklamen kwitnie zimą. Kwiaty cyklamenu mają różne kolory — od intensywnych po pastelowe.

Fiołki alpejskie podlewa się od dołu, by nie zamoczyć bulwy.

Kwiaty nie powinny stać w bezpośrednim słońcu, przeciągu i pomieszczeniu, w którym jest dym papierosowy.

Cyklamen - co to za roślina?

Cyklamen perski (Cyclamen persicum), wbrew swojej nazwie, nie pochodzi z Persji (Iranu), lecz ze środkowej Palestyny i obszaru pomiędzy Cyprem, Morzem Egejskim, Kretą i Rodos. Cyklameny pojawiły się w Europie w XVI wieku, początkowo uprawiane w ogrodach botanicznych królowej Anglii Elżbiety.

Kwiaty cyklamenu

Kwiaty cyklamenu pojawiają się zazwyczaj zimą i mogą mieć różne kolory i wielkość w zależności od odmiany rośliny. Kwiaty wyrastają na delikatnych szypułkach o długości 22-30 cm i osiągają długość 2,5-5 cm. Kolory kwiatów cyklamenu wahają się od bieli przez jasny róż po ciemny róż i czerwień. Jeśli są prawidłowo pielęgnowane, kwitną przez kilka miesięcy - od jesieni do wiosny.

Cyklameny w doniczce Shutterstock

Cyklameny - uprawa

Cyklameny nie należą do roślin łatwych w uprawie. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku żyją krótko. Jak pielęgnować cyklameny w domu? Należy zapewnić im odpowiednie warunki:

temperatura - cyklameny nie tolerują ciepłych pomieszczeń; optymalna temperatura do uprawy cyklamenów to 10-16 st. C.,

światło - cyklameny lubią jasne miejsca, ale nie mogą stać w bezpośrednim słońcu; idealnym wyborem dla fiołków alpejskich jest okno wschodnie,

wilgotność powietrza - cyklameny nie powinny być zraszane, dlatego by zapewnić im odpowiednią

wilgotność powietrza, należy ustawić doniczkę z rośliną na szerokiej podstawce z kamykami i wodą,

podłoże - fiołki alpejskie rosną dobrze w ziemi gliniastej,

przesadzanie - cyklameny można przesadzać, kiedy przekwitną i pozbędą się starych liści, a nowe liście zaczną się dopiero pojawiać; usuwamy wtedy stare liście i kwiaty i przesadzamy cyklamen do nowej doniczki nie powinna być zbyt duża, ponieważ cyklameny lepiej rosną i kwitną w ciasnych doniczkach,

rozmnażanie - cyklameny można rozmnażać przez podział starych bulw (po przekwitnięciu i obumarciu starych liści) lub wysiewając je z nasion pod koniec lata w temperaturze ok. 16 st. Celsjusza; wysiany cyklamen zakwitnie po ok. 18 miesiącach, a odmiana miniaturowa po ok. ośmiu miesiącach.

Jak podlewać cyklameny?

Podlewanie cyklamenów w doniczce wymaga regularności. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Cyklamenów nie powinno się podlewać od góry. Najlepszym sposobem podlewania cyklamenów jest zanurzenie doniczki w miękkiej odstanej wodzie. Należy włożyć doniczkę z cyklamenem do wiaderka, tak żeby woda sięgała do brzegu doniczki. Po 14 minutach wyjąć doniczkę i usunąć nadmiar wody. Przy podlewaniu cyklamenów trzeba uważać, żeby nie zamoczyć bulwy.

W okresie kwitnienia i wzrostu, cyklameny trzeba podlewać dwa razy w tygodniu, po przekwitnięciu wystarczy raz w tygodniu, ale nie wolno dopuścić do wyschnięcia ziemi w doniczce. Cyklameny nawozi się płynnym nawozem co 14 dni w czasie wzrostu i kwitnienia.

Jak dbać o cyklamen?

Liście fiołka alpejskiego przecieramy z kurzu miękkim pędzelkiem. Nie należy ich moczyć ani nabłyszczać. Cyklameny nie lubią też dymu papierosowego i przeciągów.

Uprawa cyklamenów - choroby i problemy

Najczęstsze problemy w uprawie cyklamenów w domu to:

żółknięcie liści - jeśli bulwa jest zdrowa, przyczyną jest zazwyczaj zbyt wysoka temperatura w pokoju (powyżej 16 st. C.) i zbyt mała wilgotność powietrza. Liście cyklamenu mogą też żółknąć, jeśli roślinastoi w bezpośrednim słońcu, jest jej za ciemno lub jest za rzadko podlewana.

miękka bulwa, zamieranie liści - miękka, gnijąca bulwa wskazuje na jej zalanie. Dzieje się tak przy podlewaniu cyklamenów z góry.

krótkie kwitnienie - przyczyn krótkiego kwitnienia może być wiele: brak nawozu, suche powietrze, za mała wilgotność, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu.

drobne nowe liście i brak kwitnienia - roślinie brakuje nawożenia.

zmarszczone i zwijające się liście - za ciepło i za sucho.

Cyklameny mogą też paść ofiarami szkodników: mszyc, mączniaków, przędziorków. W tej sytuacji należy zidentyfikować szkodnika i zastosować odpowiednie leczenie.

Cyklamen ogrodowy

Rodzaj Cyclamen obejmuje ok. 23 gatunków. Odmiany uprawne różnią się między sobą wielkością, zabarwieniem liści i barwą, kształtem i zapachem kwiatów. Poza popularnym cyklamenem perskim, dostępne są także cyklameny ogrodowe, które dobrze rosną na zacienionych skalniakach, np.:

cyklamen alpejski (Cyclamen alpinum) - niewielkich rozmiarów o małych różowych kwiatach i liściach w różnych odcieniach zieleni,

cyklamen purpurowy (Cyclamen purpurascens) - jest niewielki, ma okrągłe liście ze srebrzystymi wzorami i różowe oraz purpurowe kwiaty,

cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum) - osiąga ok. 10 cm wysokości; ma białe, różowe lub purpurowe małe kwiaty. Liście mają ciemnozieloną barwę, czasami z jaśniejszymi przebarwieniami. Od spodu liście są czerwonopurpurowe,

cyklamen neapolitański, inaczej: cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium) - ma białe lub różowe kwiaty i sercowate liście, które kształtem przypominają bluszcz pospolity; liście są ciemnozielone z białymi odbarwieniami.

Autor: red.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości