Najnowsze

Curiosity po dwóch latach wędrówki osiągnął swój cel

Najnowsze

NASACuriosity dotrał do celu swojej misji

Marsjański łazik Curiosity po dwóch latach wędrówki po powierzchni Czerwonej Planety osiągnął swój cel. Dotarł do góry Sharpa na środku ogromnego krateru Gale, która jest wielkości Mount Rainier w USA (4392 m n.p.m.).

- Curiosity rozpocznie teraz nowy rozdział - powiedział Jim Green z siedziby NASA w Waszyngtonie.

Po 2 latach i 9 km jazdy, łazik NASA przybył do bazy Mount Sharp, gdzie rozpoczyna badania na niższych zboczach góry.

- To była długa, historyczna podróż - powiedział naukowiec z California Institute of Technology w Pasadenie, John Grotzinger.

Zmiany na trasie

Najpierw planowano, by znaleźć się wraz z łazikiem na terenie Wzgórz Murraya. Z tego miejsca miał zostać wykonany odwiert, żeby pobrać materiał do analizy. Jednak w trakcie podróży po ostrych skałach na Wzgórza Murraya, cztery z sześciu kół uległy uszkodzeniu. Plan tej podróży przedstawia mapa poniżej (biała linia).

Naukowcy postanowili zmienić trasę na bardziej łagodną (żółta linia). Łazik obecnie znajduje się na trasie przy Pahrump Hills.

Trasa łazika Curiosity (stara trasa - biała linia, nowa - żółra linia)

Dwa lata pracy

W pierwszym roku łazik przeprowadził badania w rejonie Glenelg, dostarczając dowodów na istnienie w przeszłości wilgotnego środowiska, które sprzyjało życiu mikroorganizmów. Curiosty spędził tam 7 miesięcy.

Obecnie łazik wciąż bada warunki, jakie panowały w przeszłości. Curiosity ocenia również możliwość stworzenia środowiska mikroorganizmów i analizuje główne zmiany w marsjańskich warunkach geologicznych, które odnotowały się w ewolucji Marsa.

Autor: PW/mk / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości