Najnowsze

Coraz więcej ofiar, powodzie nie ustają. Tak Harvey zmienił Teksas

Najnowsze


Co najmniej 50 osób mogło zginąć w Teksasie na skutek huraganu Harvey - podały władze w czwartek czasu lokalnego. Huragan zmienił obszar tego stanu nie do poznania. Najlepiej widać to na zdjęciach satelitarnych wykonanych przed i po przejściu żywiołu.

Harvey uderzył w stan Teksas w sobotę 26 sierpnia o godzinie 6 naszego czasu. Został wtedy zakwalifikowany jako huragan czwartego - w pięciostopniowej skali - stopnia. Towarzyszył mu wiatr dochodzący w porywach do 215 km/h. To sprawiło, że był najsilniejszą burzą w tym stanie od 1961 roku. Harvey przekształcił się w burzę tropikalną, która przyniosła ulewne opady deszczu. Opady spowodowały tragiczną w skutkach powódź.

Jak podało w środę Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC), Harvey został zdeklasowany do poziomu depresji tropikalnej. NHC podało jednak, że "katastrofalne i zagrażające życiu powodzie nie ustaną w okolicach Houston, Beaumont/Port Arthur na wschód od południowo-zachodniej Luizjany do końca tygodnia".

Więcej przeczytasz tutaj

Straty i ofiary

Prezydent Donald Trump poinformował, że przekaże milion dolarów z własnej kieszeni na walkę ze zniszczeniami spowodowanymi przez huragan Harvey. Wcześniej takie kwoty przekazali m.in. aktorzy Sandra Bullock i Leonardo Di Caprio. Według prasy rząd zamierza wydać na pomoc poszkodowanym blisko sześć miliardów dolarów.

W wyniku huraganu i powodzi zginęło ponad 50 osób. Poprzednie doniesienia mówiły o 37 lub 44 ofiarach. Straty materialne szacuje się na dziesiątki miliardów dolarów. Według wstępnych obliczeń Harvey może okazać się najkosztowniejszą klęską żywiołową w historii USA.

Ogrom zniszczeń

Telewizja CNN na zdjęciach satelitarnych pokazuje skalę zniszczeń spowodowanych przez żywioł.

Z kosmosu widać jak kolejne części Teksasu w takich rejonach jak Holiday Lakes, Simonton, Brookshire czy Angleton zmieniały się zupełnie po nadejściu fal powodziowych.

W 120-tysięcznym Beaumont, około 165 km na wschód od Houston, mieszkańcy zostali odcięci od dostaw wody, a z powodu wzbierania pobliskiej rzeki ewakuowano lokalny szpital i mieszkańców sąsiedniego hrabstwa Orange. W Houston strażacy przeszukują domy w poszukiwaniu ocalonych oraz w celu wydobycia ciał ofiar. Część mieszkańców zaczęła wracać do domów, by ocenić skalę zniszczeń.

Autor: AP/ja / Źródło: CNN, PAP. Reuters, Enex

Pozostałe wiadomości