Najnowsze

Cofka na północy Polski. Czym jest to niebezpieczne zjawisko

Najnowsze

Cofka w Gdańsku
Cofka w Gdańsku

W całej Polsce silnie wieje. Wiatr jest wyjątkowo dokuczliwy na Wybrzeżu, przez co miejscami występuje tzw. cofka. Sprawdź, czym jest to zjawisko.

Cofka to zjawisko spowodowane silnym wiatrem z północy, przez który na Bałtyku tworzą się wysokie fale. W ten sposób woda z Bałtyku jest z powrotem wpychana do rzek, w górę biegu cieków. W wyniku spiętrzenia wody, na ciekach podnosi się jej poziom.

Niebezpieczeństwo podtopień

Może się wydawać, że cofka nie jest groźna, lecz to naprawdę niebezpieczne zjawisko. Przy dużym wypełnieniu Bałtyku wodą (jego wysokim stanie), wiatr z kierunków północnych wtłacza wodę w głąb lądu, powodując nie tylko cofanie się wód, ale także ich wylewanie się z koryt i podtapianie okolicznych terenów. Cofka może więc wiązać się z zalaniami m.in. domów i piwnic.

Zagrożone obszary

Cofkami powodziowymi zagrożone są obszary nisko położone nad rzekami, w rejonie ich ujścia. W Polsce nisko położone obszary nadmorskie takie jak Żuławy (z lokalną depresją) czy Warmia, są rokrocznie zagrożone spiętrzeniami wody i zalewane podczas silnych cofek powodowanych przez sztormy i długotrwale wiejący wiatr z sektora północnego.

Spadek rzek takich jak Odra czy Wisła w ich dolnym biegu jest bardzo mały, stąd zdarza się, że cofka odnotowywana jest ponad 100 km od ujścia rzeki do morza. Na Wiśle może być widoczna na Kujawach, na Odrze obserwowana bywa nawet powyżej miejscowości Bielinek, ok. 150 km od Morza Bałtyckiego.

Przed silnym wiatrem ostrzega także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał alert pogodowy trzeciego, najwyższego stopnia.

Marek Kubiak o trudnej sytuacji pogodowej
Marek Kubiak o trudnej sytuacji pogodowej

Autor: zupi/aw / Źródło: TVN Meteo, Wikipedia

Pozostałe wiadomości