Najnowsze

Co zwiastuje taka chmura?

Najnowsze

Na tym zdjęciu widoczny jest Cumulonimbus capillatus

Piękne zdjęcia zrobione na Suwalszczyźnie w Kontakcie Meteo zamieścił Reporter 24 - jareczek30. Nasza synoptyczka Arleta Unton-Pyziołek wyjaśnia, co to za chmury i co zwiastują

"Na pierwszym zdjęciu jest Cumulonimbus capillatus. Szczególnie dobrze widoczny jest pierzasto-włóknisty wierzchołek chmury. Kiedy widzimy je na niebie, zwykle towarzyszy im przelotny opad lub burza. Niejednokrotnie z wiatrem szkwałowym oraz gradem" - tłumaczy synoptyk.

Wszystkie zdjęcia znajdziesz w poniższej galerii użytkownika:

"Następnie (na drugim zdjęciu) widzimy Tower Cumulus - jej wierzchołek jest jak wieża. Z kolei górna część chmury przypomina Cumulus congestus, czyli tzw. wypiętrzona chmura kłębiasta. Charakteryzuję ją to, że jest ona o dużej rozciągłości pionowej. Ich górna pączkująca część często posiada wygląd kalafiora. Ale widać, że jego podstawa jest rozbudowana więc wnioskuję, że to już kolejna forma czyli Cumulonimbus calvus – silnie wypiętrzający się cumulonimbus, dążący do dojrzałej formy" - pisze synoptyk.

Z kolei na zdjęciach numer trzy, siedem, osiem i dziewięć Arleta rozpoznała Cumulus humilis – mniejszy (pierwsze stadium rozwoju chmury kłębiastej) oraz Cumulus mediocris – większy (kolejne stadium rozwoju w wyniku nagrzania i konwekcji).

Według synoptyk na czwartej fotografii widnieje Cumulonimbus. Pod podstawą tych chmur, podobnie jak chmur warstwowych deszczowych jest natomiast nimbostratus. Występują tam też skupienia chmur postrzępionych.

Na piątym zdjęciu znajdują się Cumulusy mediocris, czyli chmury o umiarkowanej rozciągłości pionowej, których wierzchołki wykazują niewielkie wypukłości.

Chmury na szóstym zdjęciu nasza synoptyk zaklasyfikowała, jako Cumulonimbus dobrze wykształcony (calvus lub capillatus).

Autor: xyz//ŁUD / Źródło: TVN Meteo, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości