Najnowsze

Co zrobić, gdy boli kark? Sposoby na rozluźnienie

Najnowsze

Jak sobie radzić z bólami karku i szyi?
TVN Meteo ActiveJak sobie radzić z bólami karku i szyi?

Trzy pytania, trzy odpowiedzi. W magazynie "Studio Active" porad udzielał dr Tomasz Chomiuka, fizjoterapeuta.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

TVN Meteo Active powstało, aby nie tylko promować zdrowy styl życia i aktywność fizyczną, ale także po to, aby odpowiadać na Wasze pytania i rozwiązywać nurtujące was problemy.

Na naszą skrzynkę przesyłaliście mnóstwo pytań o bóle szyi i karku. W najnowszym odcinku "Studia Active" przepytywanym przez Odetę Moro był dr Tomasz Chomiuk, fizjoterapeuta.

Skąd bierze się ból po przebudzeniu?

Po przebudzeniu strasznie boli mnie szyja. Nie mogę poruszać głową. Co może być przyczyną tego bólu? - zapytał internauta o nicku grzegorzewski.

- Z bólem bywa różnie: czasami możemy sobie sami poradzić, a czasami potrzebujemy pomocy specjalisty - stwierdził dr Chomiuk. - Przede wszystkim musimy spróbować odnaleźć przyczynę tego bólu - dodał i zaznaczył, że może być ich bardzo wiele. - Czy to nasz styl życia, polegający głównie na siedzeniu: w pracy, samochodzie, samolocie. To może być zła poduszka czy zła pozycja podczas snu - wyliczał. - Warto się zastanowić, co robiliśmy poprzedniego dnia - kontynuował. - Może zbyt intensywnie ćwiczyliśmy? Możliwe jest, że w ten sposób przeciążyliśmy swój kręgosłup - zaznaczył.

Dr Chomiuk podkreślił również, że bardzo ważna jest poprawna pozycja podczas siedzenia. Najlepszym wyborem jest krzesło umożliwiające oparcie się zarówno plecami, jak i głową. Wówczas mięśnie mogą odpocząć. W innym przypadku wciąż pracują, utrzymując nas w pozycji siedzącej. Na dłuższą metę okazuje się być to po prostu źródłem bólu.

Jak ćwiczyć?

Jakie ćwiczenia są zalecane na wzmocnienie mięśni szyi? - pyta internauta wataszka001.

- Ja zalecam, aby zrobić 2-3 proste ćwiczenia - odpowiadał gość "Studia Active". - Zwykłe cofanie głowy do tyłu, ściąganie łopatek do tyłu oraz ściągnie ich do dołu - wyjaśniał. - Wystarczy wytrzymać w tej pozycji 10-15 sekund, rozluźnić, odczekać kolejne kilka sekund i powtórzyć je 3-4 razy - sprecyzował fizjolog.

- Przede wszystkim należy pamiętać o korygowaniu swojej postawy - dodał. Chodzi o ustawienie monitora, przed którym pracujemy, lub siedzenia i kierownicy, aby unikać wysuwania barków i szyi do przodu. Tkwienie w takiej pozycji skutkuje właśnie bólami i uczuciem bolesnego napięcia mięśni.

Skąd gorsza elastyczność?

Od pewnego czasu dokucza mi gorsza elastyczność szyi. Jaki jest tego powód? - pyta internauta o nicku michal333.

- Mamy albo za małą aktywność fizyczną albo niewłaściwą bo napinamy te mięśnie, które już są napięte ze względu na to, jak pracujemy w ciągu dnia - odpowiadał dr Chomiuk. - Należy je rozciągnąć i wzmacniać te, które są osłabione - dodał.- Możemy wykonywać proste ćwiczenie izometryczne, aby wzmocnić mięśnie głębokie - zaznaczył. Wystarczy położyć dłoń na wysokości ucha i dociskać doń głowę przez około 10-15 sekund.

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości