Najnowsze

Co się stanie z twoim domem podczas trzęsienia ziemi?

Najnowsze


Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać nad tym, w jaki sposób zachowują się konstrukcje budynków podczas trzęsienia ziemi? Pewnie nie, ale są ludzie, którym to zagadnienie spędza sen z powiek. Niedawno połączone siły amerykańskich naukowców przeprowadziły eksperyment, który pokazał, jak zachowuje się konstrukcja budynku w trakcie wstrząsów.

NESS-Soft Project to przedsięwzięcie pięciu wyższych uczelni dowodzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w San Diego. Instytucje wykonują symulacje zachowania się różnych budowli w momencie trzęsienia ziemi.

Szczytny cel symulacji

Projekt ma dwa podstawowe cele. Po pierwsze: ochronę ludzi przed niebezpiecznym zjawiskiem, a po drugie - stworzenie konstrukcji, która przetrwałaby wstrząsy.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki swoim eksperymentom dokładnie zrozumieją mechanizm upadku, a dzięki temu uda im się połączyć różne techniki konstrukcji, by stworzyć tę idealną - odporną i elastyczną.

W ostatnim czasie w Kalifornii trzęsienia ziemi to gorący temat. Według naukowców w ciągu kolejnych 30 lat ten obszar nawiedzą potężne wstrząsy.

Autor: kt/map / Źródło: nees.ucsd.edu, ENEX