Najnowsze

Co robić, gdy wokół walą pioruny?

Najnowsze

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w sobotę (05.05)
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w sobotę (05.05)

Burza jest zjawiskiem niesamowicie pięknym, ale i strasznym. Burze podziwiam i boję się ich. A jak się podczas nich zachować?

Pamiętam pewną wędrówkę w lipcowej burzy Doliną Kościeliską. Razem z przyjaciółką miałyśmy przyjemność poczuć na własnej skórze, co to burza w Tatrach. Biegłyśmy ile tchu, aby uciec z polanki i schronić się w wąwozie. Burza była okropna, ktoś wtedy zginął na Giewoncie.

Góralka, u której mieszkałyśmy, stawiała w oknach gromnice, by chronić gospodarstwo od nieszczęścia, jakie niosą ze sobą pioruny. Pamiętam, że nie wiedziałam ani ja, ani przyjaciółka, jak bezpiecznie się zachować i co robić, by nie narazić się na porażenie. Wtedy nie wiedziałam jeszcze zbyt wiele o burzach.

Burz będzie bez liku

W związku z tym, że w Polsce zaczyna się sezon burzowy, przypominam sobie i Wam Internauci, jak należy postępować. Będąc w terenie najlepiej schronić się do jakiegokolwiek budynku lub samochodu, ale w czasie wycieczki nie zawsze jest to możliwe.

W czasie burzy:

1. Nie wolno się kąpać w jeziorze, morzu czy rzece (chociaż wydaje się to wyjątkowym przeżyciem!).

2. Nie należy przebywać w pobliżu zbiorników wodnych (jezior, rzek), terenów podmokłych (ponoć zagrożenie stanowi nawet wilgotny mech).

3. Nie wolno chronić się pod samotnie rosnącymi drzewami, przy metalowych słupach czy masztach.

4. Nie wolno przebywać w pobliżu linii elektroenergetycznych.

5. Na otwartej przestrzeni najlepiej ukryć się w zagłębieniu terenu, nie kłaść się na ziemi; należy ukucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami.

6. Nie wolno używać telefonu komórkowego ani przedmiotów metalowych przewodzących prąd.

7. W górach nie wolno przebywać w pobliżu szczytów, ale zejść na stronę zawietrzną góry, przeciwną do kierunku zbliżania się burzy. Należy usiąść na np. plecaku (byle nie na metalowym stelażu!), by odizolować się od podłoża.

8. Chroniąc się w jaskiniach, pod półkami skalnymi, należy zachować odstęp od skał, nie dotykać wysokich, pionowych ścian skał, by nie stać na drodze przepływającego prądu.

9. Grupa osób na otwartej przestrzeni powinna się rozproszyć w odległości do kilkudziesięciu metrów.

A czy można w czasie burzy robić zdjęcia?

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości