Co piąty wypadek przez zły lek

ShutterstockŹle dobrane leki mogą być powodem wypadku

Statystyki są alarmujące - nawet 20 proc. wypadków powodują kierowcy, którzy zażyli niewłaściwe leki. Leki przeciwhistaminowe stosowane sezonowo, zarówno krótko, jak i przewlekle, mogą powodować senność oraz znużenie.

Wiele z nich powoduje problemy z koncentracją, bóle głowy, zaburzenie oceny odległości, zaburzenia widzenia, zawroty głowy (1). Efekty te dotykają nie tylko kierowców, lecz także operatorów maszyn, a nawet pilotów. Aby wygrać z alergią i być bezpiecznym, należy stosować właściwe leki. Z antyhistaminowych leków antyalergicznych OTC działań niepożądanych wpływających na sprawność psychofizyczną nie powoduje feksofenadyna (1) dostępna pod nazwą Allegra.

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie samochodu po zażyciu niektórych leków nie różni się bardzo od jazdy pod wpływem alkoholu czy narkotyków - informują policjanci. - Teraz, na wiosnę, kiedy część z nas zacznie przyjmować środki na alergię, warto mieć na uwadze, że nawet 20 proc. wypadków zostało prawdopodobnie spowodowanych przez osoby, które jechały samochodem po zażyciu różnych farmaceutyków - alarmują funkcjonariusze.

Statystyki te potwierdzają lekarze. - Leki stosowane przez kierowców mogą w złożony sposób wpływać na ich sprawność psychofizyczną - tłumaczą alergolodzy. "Z praktycznego punktu widzenia najistotniejsze znaczenie ma wpływ na składowe reakcji odruchowej, takie jak dopływ informacji do receptora, jej przetwarzanie i analiza, podejmowanie decyzji oraz wytwarzanie impulsów odśrodkowych, a następnie przekazywanie impulsów do efektorów i realizacja impulsów nerwowych" - ustalili badacze z Katedry Farmakologii UJ CM w Krakowie (1).

Dzieje się tak dlatego, że większość antyhistaminików - czyli substancji pomagających zwalczać objawy alergii - może obniżać aktywność ośrodkowego układu nerwowego.

Złe leki

Dlaczego środki, dzięki którym alergikom udaje się przetrwać wiosnę, są tak niebezpieczne?

Udowodniono, że starsze antyhistaminiki należące do tzw. I generacji, do których zaliczają się m.in. chlorfeniramina, bromfeniramina, difenhydramina, prometazyna, nie tylko łagodzą nadwrażliwość, lecz także powodują obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego, czyli tzw. sedację. W jej wyniku upośledzona zostaje m.in. zdolność do bezpiecznego kierowania pojazdami.

Zażywający je pacjenci odczuwają senność, która podczas letnich wojaży na autostradach może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Towarzyszyć jej mogą także problemy z prawidłową oceną odległości, zaburzenia widzenia oraz opóźniony czas reakcji.

Podobne działanie mogą wykazywać także niektóre środki II generacji, takie jak cetyryzyna i loratadyna.

"Wielu pacjentów nie uświadamia sobie działania sedacyjnego leków i podejmuje aktywność, która może okazać się niebezpieczna" - przestrzega prof. Marek Jutel z Katedry Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu (2).

Udowodniono, że spośród wszystkich antyhistaminików - zarówno I, jak i II generacji - niewielkie ryzyko sedacji przy stosowaniu dawek terapeutycznych ma feksofenadyna i dezloratadyna. Wykazano, iż feksofenadyna nie penetruje do mózgu i nie działa na receptory histaminowe w jego obrębie, nie blokuje ich w taki sposób, jak robi to w sposób pożądany na obwodzie (np. w śluzówce nosa).

Dla lepszego życia

Sedacja jest nie tylko niebezpieczna dla osób, które muszą zachowywać nieustającą czujność, lecz także znacznie obniża komfort życia alergików.

Jeśli przyjmujecie antyhistaminiki, z pewnością zauważyliście senność oraz problemy z koncentracją występujące po zażyciu leków. Czy to cena, którą trzeba zapłacić za nos bez kataru?

Niekoniecznie. Warto sięgnąć po zawartą w Allegrze feksofenadynę. Jak udowodnili japońscy naukowcy na łamach prestiżowego magazynu "International Archives of Allergy and Imunnology", stosowanie feksofenadyny poprawia jakość życia osób uczulonych. W badaniu dotyczącym wpływu pyłków cedru w okresie wysokiego pylenia na odczuwanie przez alergików symptomów takich jak katar, zapchany nos, swędzenie i łzawienie oczu, badacze wykazali, że feksofenadyna przynosiła ulgę, a nawet poprawiała efektywność pracy zażywających ją codziennie badanych (3).

Zawierająca feksofenadynę Allegra działa przez całą dobę, już w ciągu godziny od zażycia. Mogą po nią sięgać zarówno dorośli, jak i dzieci powyżej 12. roku życia, a także osoby z nietolerancją laktozy i glutenu, którzy nie chcą tracić życia na alergię.

al//MET

PL.FEX.13.05.01

[1] Woroń, J.; Porębski, G.; Dymura, K.: „Leki przeciwhistaminowe a prowadzenie pojazdów” magazyn „Terapia”, maj 2011.

[2] Jutel, M.: „Działanie sedacyjne leków przeciwhistaminowych”, kwartalnik „Alergia”, 1/2007.

[3] Okubo K, Gotoha, M, Shimadaa, K, Ritsua, M, Okudab, M, Crawford, B. Fexofenadine Improves the Quality of Life and Work Productivity in Japanese Patients with Seasonal Allergic Rhinitis during the Peak Cedar Pollinosis Season w „International Archives of Allergy and Imunnology”, styczeń 2005.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości