Najnowsze

Co nam zagraża podczas wakacji? Wszystkie zwierzęta duże i małe plus hipertermia i alergie

Najnowsze

Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)
Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)

Rozpoczyna się sezon wakacyjny. Temperatury rosną, więc plaże zapełniają się urlopowiczami. Jest to jednak również czas, w którym intensywnie rozwijają się drobnoustroje. Wiele z nich stanowi poważne zagrożenie dla człowieka. Część z nich prowadzi pasożytniczy tryb życia i chętnie przenosi się na organizmy żywe.

Wśród mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów czy grzybów znajdują się takie, które są łagodne. Inne mogą przenosić poważne zakażenia. Niektóre natomiast stanowią śmiertelne zagrożenie dla człowieka.

W sezonie wakacyjnym dokuczają ludziom również inne choroby takie jak hipertermia, czy alergie na bluszcz. Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) stworzyły listę zagrożeń, które czyhają na urlopowiczów w trakcie wakacji.

Grzybica - kokcydioidomikoza

Jedną z niebezpiecznych chorób wywoływanych przez grzyby, które pojawiają się wtedy, gdy temperatura wzrasta, jest kokcydioidomikoza występująca głównie w USA, Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Wywołujący ją grzyb żyje w glebie. Pojawia się tuż po obfitych opadach deszczu i rozprzestrzenia się w powietrzu w trakcie upałów. Ludzie zarażają się poprzez wdychanie zarodników z powietrza. Lekarze odnotowują zwiększoną liczbę zakażeń grzybem w trakcie suszy.

W Stanach Zjednoczonych grzyby te występują głównie w stanach zachodnich, głównie w Kalifornii i Arizonie. Odnotowano jednak przypadki wywoływanej przez nie kokcydioidomikozy również w Waszyngtonie.

Trudno jest zapobiegać wdychaniu zarodników grzyba, ale ludzie mogą unikać spędzania czasu w miejscach zakurzonych. Zakażone osoby skarżą się na objawy podobne do tych, które występują podczas grypy: gorączka, kaszel, ból głowy, nocne poty. Zdarza się, że podczas choroby występuje również drobna wysypka. U niektórych ludzi zakażenie występuje bezobjawowo. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu kilku miesięcy, lekarze przepisują leki przeciwgrzybicze.

Gorączka Zachodniego Nilu

Pomimo swojej nazwy ta choroba wirusowa nie dotyka tylko Afryki. Pojawia się na kilku kontynentach.

Chorobę wywołuje jednoniciowy wirus Zachodniego Nilu. Rozwija się w organizmach ptaków, które następnie roznoszą mikroorganizmy innym gatunkom ptactwa, ssakom (konie, koty, psy) i komarom. Za pomocą insektów przenoszą się na ludzi.

W Stanach Zjednoczonych wzrost infekcji przypada na miesiące wakacyjne: czerwiec, lipiec, sierpień i z roku na rok rośnie.

Większość ludzi zainfekowanych nie skarży się na jakiekolwiek objawy. Organizm sam zwalcza wirusa. Jednak zdarza się, że osoby chore narzekają na gorączkę, bóle głowy i nudności. U około 1 % zakażonych występują dużo poważniejsze objawy. Rozwijają się choroby neurologiczne takie jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych lub porażenie. Około 10 procent z tej grupy ludzi umiera z powodu zakażenia. By zmniejszyć ryzyko zainfekowania wirusem Zachodniego Nilu najlepiej spryskiwać ciało środkiem odstraszającym insekty i osłaniać się obraniami z długim rękawem.

Naegleria fowler - mikroskopijna ameba

Prawdziwy strach u mieszkańców Ameryki Północnej w ostatnich latach budzi ciepłolubna ameba żyjąca w wodzie: jeziorach, gorących źródłach i glebie. Większość zarażeń tym wirusem przypada na wakacje.

Ludzie zarażają się poprzez kąpiel w ciepłej wodzie. Określana jest mianem "pożeracza mózgu". Woda zwierająca pasożyta może dostać się przez nos. Następnie intruz wędruje do mózgu powodując śmiertelne zapalenie.

Całe szczęście zakażenia Naegleria fowleri są rzadkie. W ciągu dziesięciu lat, od 2003 do do 2012 roku odnotowano 31 zakażeń w USA. Niestety większość z nich nie przetrwała choroby i zmarła.

Borelioza

Należy do wieloukładowej choroby zakaźnej przenoszonej przez kleszcze. Bakterie krętków, które powodują zakażenia są najbardziej aktywne wiosną, latem i jesienią. Sprzyja im zacienione, wilgotne otoczenie traw, ogrodów, lasów.

W miejscu ukąszenia powstaje charakterystyczny rumieniec. W niektórych przypadkach zakażeni uskarżają się na objawy grypopodobne: kaszel, gorączka.

Aby zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszczy najlepiej stosować środki chroniące przed insektami, a także unikać miejsc, w których mogą znajdować się kleszcze.

Trujący bluszcz, dąb i sumak

Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej szacują, że od około 80 do 90 procent ludzi jest uczulonych oleje roślin takich jak trujący bluszcz, trujący dąb czy sumak jadowity.

Ludzie najczęściej mają kontakt z tymi roślinami w okresie letnim. Kiedy dochodzi do kontaktowego zapalenia skóry, reakcja alergiczna powoduje bolesną i swędzącą, a czasem pękającą wysypkę. Alergia często musi być leczona za pomocą leków histaminowych.

W celu zapobiegania wystąpienia alergii najlepiej unikać kontaktu z roślinami. Dobrze jest również zapoznać się z ich wyglądem. W przypadku sumaka warto pamiętać, że najlepiej omijać szerokim łukiem te rośliny, które mają trzylistkowe liście wychodzące z kolana łodygi.

Infekcje ucha

Zapalenie ucha zewnętrznego jest schorzeniem infekcyjnym spowodowanym przez wirusy i bakterie. Choroba objawia się jako bolesny obrzęk oraz zaburzenia słuchu, zawroty głowy i niedowład twarzy. Na zewnętrznej stronie ucha pojawiają się pęcherze wypełnione krwistym płynem.

Z tego powodu miliony ludzi w sezonie letnim udają się do lekarza. Naukowcy uważają, że najbardziej zagrożeni na negatywne skutki zapalenia ucha zewnętrznego są cukrzycy i osoby z zaburzeniami procesów immunologicznych.

Aby zapobiec infekcji, należy chronić głowę czepkiem lub zatyczkami podczas pływania w zbiornikach wodnych.

Hipertermia

Ekstremalne temperatury zabijają rocznie około 650 Amerykanów. Według CDC między 1979, a 2003 rokiem w wyniku wysokich temperatur zginęło więcej ludzi, niż w skutek tornad, huraganów, powodzi, trzęsienia ziemi łącznie. Wysokie temperatury mogą powodować hipertermię - stan, w którym ciało człowieka absorbuje więcej ciepła, niż rozprasza. Objawia się jako podwyższona temperatura ciała, wymagająca ochłodzenia. Często wymaga pomocy medycznej, gdyż bagatelizowanie objawów grozi uszkodzeniem mózgu, a nawet śmiercią.

Aby uniknąć zachorowania, zalecane jest stosowanie klimatyzacji w gorące dni, nawadnianie organizmu. Należy pamiętać o osobach starszych, które znajdują się grupie podwyższonego ryzyka.

Ręka-stopa i pryszczyca

Ta infekcja wirusowa najczęściej dotyka dzieci poniżej 5 roku życia. Choć zdarza się, że chorują na nią osoby dorosłe. Objawia się owrzodzeniem jamy ustnej, wysypką skórną na dłoniach i stopach, a także gorączką.

Nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań w tym zapalenia opon mózgowych.

By uniknąć zakażenia, najlepiej szczególnie dbać o higienę osobistą.

Kamienie nerkowe

W okresie wakacyjnym szczególnie ważne jest nawadnianie organizmu. Nie spożywanie odpowiedniej ilości płynów, może spowodować powstawanie kamieni nerkowych.

Człowiek traci wodę nie tylko za pomocą wydalanego moczu, a także przez pocenie się. Minerały, które pozostają w przewodzie moczowym nie mogą być wydalone z powodu odwodnienia, więc tworzą kamienie w nerkach i drogach moczowych.

Hantawirus

Hantawiryus przenoszony przez gryzonie, może wywołać rzadką, lecz śmiertelną chorobę zwaną hantawirus - zespół płuc. Pierwsze objawy przypominają grypę: ból głowy, bóle mięśni, kaszel. Okres choroby trwa od dwóch do czterech tygodni. Jednak z czasem doprowadza do poważnych komplikacji układu oddechowego, a w 1/3 przypadków nawet do śmierci.

Szczególne zagrożenie wirusem występuje latem, kiedy ludzie spędzają więcej czasu na zewnątrz i mają częstszy kontakt z odchodami i świeżym moczem zarażonych gryzoni.

Autor: PW/rp,mj / Źródło: livesciene.com

Pozostałe wiadomości