Cladosporium i dąb mogą wygrać z deszczem

Prognoza pogody dla alergików
Prognoza pogody dla alergików
Prognoza pogody dla alergików

Na sobotę synoptycy prognozują opady deszczu i burze, którym towarzyszyć może silny wiatr. Dzięki takim warunkom atmosferycznym stężenie zarodników i pyłków w powietrzu będzie mniejsze. Warto jednak sprawdzić, które alergeny być może okażą się silniejsze od wilgotnej aury.

Stężenie zarodników grzybów pleśniowych alternaria będzie w sobotę średnie lub niskie, dlatego też nadwrażliwcy nie powinni się ich obawiać.

O wiele groźniejszym alergenem okażą się grzyby z rodzaju cladosporium. To właśnie za ich sprawą uczulonym z niemalże całej Polski może być trudno oddychać.

Brzoza pyli lżej

Dobra wiadomość dla uczulonych na brzozę - jaj pyłków w sobotnim powietrzu będzie jak na lekarstwo. Z kolei pyłki dębu mogą dawać się we znaki alergikom m.in. z Wielkopolski, Mazowsza i Lubelszczyzny. Odpuszczą jedynie mieszkańcom północnego wschodu oraz krańców południowych.

Powoli rośnie stężenie pyłków traw. Uczuleni na ten alergen nie powinni jednak jeszcze załamywać rąk jego poziom wciąż jest na niskim, a nawet bardzo niskim poziomie.

Autor: map/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości