Najnowsze

Ciepła pogoda sprzyja żmijom. "Od nas zależy, czy sprowokujemy je do ataku"

Najnowsze

Jak się zachować po ukąszeniu żmii?Fakty TVN
wideo 2/10

Żmije zygzakowate coraz częściej można napotkać na górskich szlakach. To okres godowy tych węży, sprzyja im też ciepła pogoda - poinformował przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul. Zaapelował do turystów o uwagę i rozwagę.

Ratownicy GOPR i przyrodnicy uspokajają jednak: żmija nie zaatakuje człowieka, jeśli nie czuje się zagrożona.

Najlepiej zejść im z drogi

Przyrodnik Maciej Mażul podkreślił, że żmijom sprzyja ciepła pogoda. - Teraz szczególnie możemy te zwierzęta napotkać w miejscach nasłonecznionych, na kamieńcach, obrzeżach lasów lub w trawie na niekoszonych łąkach. Jeśli je spotkamy, to najlepiej zejść im z drogi. Żmija nie zaatakuje człowieka, jeśli nie czuje się zagrożona. To od nas zależy, czy sprowokujemy ją do ataku – tłumaczył. Atak może jednak nastąpić, gdy turysta niechcący nadepnie zwierzę. - To dlatego trzeba bardzo uważać, idąc przykładowo przez łąkę. Dobrze mieć kij, którym odgarniemy trawę. Jeśli usłyszymy, że coś się w niej przesuwa, to najlepiej przejść obok – radził przyrodnik.

Nie lekceważyć ukąszenia

Ratownicy GOPR przestrzegają, że jeśli żmija zaatakuje, nie należy uciskać miejsca ukąszenia ani wysysać jadu. Nie wolno jednak ukąszenia lekceważyć. Najlepiej zabezpieczyć jego miejsce bandażem i wezwać na pomoc goprowców. Pomoc w górach można wezwać pod bezpłatnym numerem 985 lub 601 100 300.

Uwaga na żmije (PAP/Magdalena Kicia)PAP/Magdalena Kicia

W górach częściej można teraz napotkać żmiję, niż to było kiedyś. - Z roku na rok coraz częściej krzyżują się szlaki tych zwierząt i ludzi. Sprzyja temu między innymi spora ilość nieużytków. Na niekoszonej łące myszołowom trudno jest je wypatrzeć – wyjaśnił Maciej Mażul.

Żmija zygzakowata

W Beskidach żyje żmija zygzakowata (Vipera berus). Może osiągnąć 90 cm długości. Najczęściej można ją spotkać na obrzeżach lasów i polanach leśnych. Poznać ją można po sercowatej głowie, wyraźnie wyodrębnionej od reszty sylwetki i charakterystycznym zygzaku wzdłuż ciała (przy czym nie zawsze jest on widoczny), a także po pionowej źrenicy.

Zakres występowania żmii zygzakowatej w EuropieFelix Reimann/Wikipedia (CC BY-SA 2.5)

Autor: rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mtajmr/Pixabay (CC0)