Ciche uroczystości, spokojna pogoda


W Nowym Jorku Amerykanie obchodzą 10. rocznica zamachów na World Trade Center. Od rana czyste niebo towarzyszy uroczystościom odbywającym się na Manhattanie. Jednak z godziny na godzinę na niebie pojawią się coraz więcej chmur, a na wieczór i noc przewidywane są opady deszczu i burze.

Słońce w Nowym Jorku wzeszło o 6:32. W Strefie Ground Zero, czyli w miejscu, gdzie stały dwie wieże, o godzinie 8:46 lokalnego czasu rozpoczęto oficjalne uroczystości ku czci ofiar zamachów. Na miejsce przybyli prezydent USA Barack Obama, były prezydent George W. Bush i burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Pogoda do tej pory nie zakłóca obchodów.

Warunki atmosferyczne sprzyjają rocznicy

Rano 11 września 2011 r. nowojorczycy na termometrach mogli zobaczyć 21 st. C, ale temperatura odczuwalna była o dwie kreski wyższa. Wiatr wiał słaby z zachodu. Ciśnienie w południe wynosiło 1002 hPa.

Podczas odczytywania nazwisk ludzi, którzy zginęli w zamachu na WTC niebo było bezchmurne. Wtedy też strażacy uroczyście otworzyli park pamięci Memorial Plaza w strefie Ground Zero.

Podczas uroczystości przemówiły najważniejsze osoby w państwie. Prezydent Barack Obama zacytował fragment psalmu 46, a George W. Bush odczytał list prezydenta Abrahama Lincolna do matki, która straciła 5 synów w wojnie secesyjnej ("List do pani Bixby").

Nowy Jork nawiedzą burze

Niestety, pogoda w Nowym Jorku zaczynasię pogarszać. Temperatura spadła o jeden stopień Celsjusza i o godzinie 16:00 czasu lokalnego (22:00 czasu polskiego) wyniosiła 20 st. C. Synoptycy zapowiadają dalszy wzrost zachmurzenia, który przyniesie deszcz. Nie wykluczone są burze. Wzrasta też wilgotność powietrza. W południe wynosiła 72 proc., o godzinie 16:00 czasu lokalnego prawie 80 proc.

Śledź na bieżąco 10. rocznicę zamachów na WTC w tvn24.pl

Autor: mm//aq / Źródło: accuweather.com, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości