Najnowsze

Chorwacja, Hiszpania i Włochy. Tam chcą jechać Polacy

Najnowsze

ShutterstockWśród najpopularniejszych kierunków są: Chorwacja, Hiszpania i Włochy

Chorwacja jest w tym roku najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Wyjazd tam deklaruje 14 proc. tych , którzy planują spędzić wakacje za granicą. Tuż za Chorwacją są Hiszpania i Włochy. Popularny niegdyś Egipt uplasował się na ósmym miejscu.

Firma Mondial Assistance przeprowadziła badania dotyczące wakacyjnych preferencji i zwyczajów Polaków. Wynika z nich, że ponad połowa naszych rodaków (52 proc.) planuje w tym roku wakacyjny wyjazd. Spośród nich blisko 6 mln osób wybierze się za granicę. Na taką przyjemność wyda najczęściej do 2,5 tys. zł od osoby, a urlop potrwa przynajmniej 11 dni.

Rośnie liczba wczasowiczów

Jak powiedział we wtorek prezes Mondial Assistance Tomasz Frączek, chociaż na żaden wypoczynek nie pojedzie aż 14,5 mln rodaków (47 proc.), to jednak liczba osób, które pozostaną w domu zmniejszyła się o 6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

- W tym roku na wypoczynek wybiera się ponad 16 mln rodaków, czyli co drugi Polak mający co najmniej 18 lat. To o 4 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Spośród osób, które w tym roku planują wyjazd, trzy czwarte było na wakacjach także rok temu - powiedział Frączek prezentując wyniki badania.

Na wakacje do Chorwacji

63 proc. osób urlop spędzi w kraju - to o 6 proc. mniej niż w badaniu sprzed roku. Rośnie za to liczba osób planujących wypoczynek za granicą - 37 proc. W tym roku zanotowano wzrost o 4 proc. w porównaniu z poprzednim. Najpopularniejsze kierunki to Chorwacja (14 proc. deklaruje tam wyjazd), Hiszpania, Włochy (po 8 proc.) i Grecja (7 proc.). Stracił Egipt - w tym roku deklaruje tam wyjazd 3 proc. rodaków, w ub.r. było to 6 proc.

Na wakacje 2013 r. wyjadą przede wszystkim osoby młode (w wieku 18 - 29 lat), mieszkające w miastach, z wykształceniem średnim i wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego powyżej 4,5 tys. zł (rok wcześniej było to 3 tys. zł).

Z badania wynika, że w przypadku wyjazdów zagranicznych kwota ta rośnie do 6 tys. zł. Średni szacowany koszt wyjazdu przypadającego na osobę w Polsce to 1191 zł, a w podróży zagranicznej - 2315 zł. Roku temu w badaniu analogicznie było to 1188 zł na wakacje w kraju i 2613 zł przy wypoczynku w innych krajach.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-14 maja 2013 za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych, na próbie reprezentatywnej 1000 osób.

Grupa Mundial Assistance jest międzynarodową firmą zajmującą się m.in. ubezpieczeniami turystycznymi.

Autor: pk/rs / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości