"Choinka czuje się dobrze". 70-letni polski świerk dla papieża dotarł do Włoch

Choinka z Polski dla papieża
Choinka z Polski dla papieża
tvn24
tvn24Choinka z Polski dla papieża

Choinka z Polski, będąca darem dla papieża Franciszka, po siedmiu dniach transportu dotarła do włoskich Alp. Przewożony przez Europę świerk wzbudzał po drodze duże zainteresowanie mieszkańców i mediów.

25-metrowa bożonarodzeniowa choinka z Lasów Państwowych musiała być - z uwagi na wielkość ładunku - transportowana jedynie nocami.

Trasa świerka

Świerk wyjechał z Ełku 11 listopada. W kolejne noce pokonywał trasę przez Radule, Skoszewy Zachodnie, Michałowice, Jędrzychowice, aż wjechał na niemieckie autostrady. Jak relacjonowała w mediach społecznościowych Monika Rybka z bydgoskiej firmy Ol-Trans, która wiezie świerk do Watykanu, tam podróż była zdecydowanie płynniejsza w porównaniu z remontowanymi i będącymi w budowie polskimi drogami.

Następnie świerk wjechał do Austrii, potem do Włoch.

Wyjątkowe drzewo wszędzie przyciągało uwagę mieszkańców i dziennikarzy.

Po drodze do naczepy wiozącej dużą choinkę dołączył drugi samochód, transportujący 51 mniejszych choinek przygotowanych przez Nadleśnictwo Maskulińskie z Puszczy Piskiej. Mniejsze drzewka będą dodatkową dekoracją Placu świętego Piotra.

- Choinka czuje się dobrze, to znaczy, że nic się nie stało temu olbrzymiemu i cennemu ładunkowi - podał w poniedziałek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Świerk z Puszczy Rominckiej

Świerk pospolity, który został wybrany, aby stanąć w Watykanie, rósł w Nadleśnictwie Gołdap w Puszczy Rominckiej. Był samosiejką, a jego wiek oceniono na około 70 lat. Według leśników jest zdrowy i dorodny, ma symetryczną i dobrze ukształtowaną koronę.

7 grudnia na Placu św. Piotra odbędzie się uroczystość zapalenia lampek na choince. Spodziewana jest obecność papieża Franciszka. Drzewko zostanie udekorowane ozdobami przygotowanymi przez dzieci leczone we Włoszech na oddziałach onkologicznych.

Polska choinka na Placu świętego Piotra stanie po raz drugi w historii. Pierwszy raz taka sytuacja miała miejsce 20 lat temu, w 1997 roku. Świerk z okolic Zakopanego został wówczas przekazany jako dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

Autor: AP//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości